Jan Kaczmarek ma swoją ulicę
Słynny kabareciarz ma we Wrocławiu swoją ulicę - to jest aleja odchodząca od ul. Andrzeja Waligórskiego.
W niedzielę, w Parku Południowym żona, syn oraz przyjaciele z kabaretu Elita uroczyście odsłonili tablicę z jego imieniem i nazwiskiem.
Posłuchaj:
Chwilę potem koledzy zmarłego artysty z kabaretu Elita przypomnieli jego najpopularniejsze piosenki. Wszystkie utwory zostały wykonane na żywo w nowych aranżacjach młodych wrocławskich muzyków jazzowych.
Koncert odbył się na scenie w Parku Południowym.
Koncert Radia Wrocław - Nowe Brzmienie Jana Kaczmarka. 17.04.2008
Jan Kaczmarek był znakomitym, niezapomnianym twórcą tekstów, skeczy, satyrykiem i... elektronikiem.
To właśnie podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej, pod koniec lat 60., wraz z kolegami założył słynny kabaret Elita. Niedługo potem przyszły pierwsze sukcesy. Dzięki brawurowemu wykonaniu piosenki "Kurna Chata" zdobył nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w 1971 roku.
Niedługo potem Andrzej Waligórski przyciągnął go do Radia Wrocław wraz z całą Elitą. Z naszą rozgłośnią związany był do samego końca.
Przez kilkadziesiąt lat działalności satyrycznej na antenie radiowej, ale i na estradzie, stworzył szereg niezapomnianych piosenek: "Kurna chata", "Czego się boisz głupia", "Do serca przytul psa", "Los Andes Cordilliera", "Ballada o mleczarzu", "Wapno", "Co się zżera w jeziorze", "Oj naiwny", "Walc śnieżynek", "Nasza litania", "Europa", a także skeczy. Pamiętamy go także jako pacjenta ze słynnego cyklu słuchowisk "Z pamiętnika młodej lekarki", który tworzył wspólnie z Ewą Szumańską.
Jana Kaczmarka pożegnaliśmy 14 listopada 2007 roku.
Posłuchaj:
Jan Kaczmarek o pracy w radiu + skecz.
Jan Kaczmarek wspomina stan wojenny.
Audycja Polskiego Radia Wrocław o przebojach Jana Kaczmarka.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.