Gala wręczenia nagród w konkursie Aktywność Kobiet 2012 już za nami
Organizowany po raz drugi konkurs promujący aktywność kobiet w życiu publicznym objął w tym roku, obok Dolnego Śląska, kolejne województwa: śląskie, opolskie, świętokrzyskie. Organizatorom udało się stworzyć ciepłą i pełną emocji atmosferę tego wieczoru.
W Gali wzięło udział 300 Gości Stowarzyszenia. Celem II edycji konkursu było wspieranie przedsiębiorczości kobiet w biznesie i gospodarce społecznej. Wyodrębnionych zostało pięć kategorii konkursowych: aktywność kobiet w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w podmiotach gospodarki społecznej oraz w środowiskach lokalnych. Nominaci do konkursu zostali wskazani przez grono Ambasadorów Aktywności Kobiet. Niezależne jury wybrało finalistów i laureatów konkursu.
Warto wspomnieć, że wśród finalistów konkursu znaleźli się również panowie, którzy wspierają aktywność kobiet w życiu publicznym. Zostały wręczone nagrody – ponownie wykonane przez artystki z Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Rzeźby - „Szklane krople” symbolizują wkład kobiet w życie publiczne lub krople drążące skałę…
Gala odbyła się z udziałem Pani Ilony Antoniszyn–Klik - Wiceminister Gospodarki oraz przedstawicieli władz województw: dolnośląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i śląskiego. Ministerstwo Gospodarki oraz Marszałkowie poszczególnych województw objęli Galę Patronatem Honorowym.
Gali towarzyszyły imprezy: wystawa fotograficzna „Spotkałam Kobietę”, prezentacje dzieł ze szkła artystek ASP, pokazy filmów na temat kobiet. Galę uświetnił występ Magdaleny Zawartko z zespołem, pokazy grupy akrobatycznej Duo Creative. Gwiazdą Gali był Zbigniew Zamachowski, który tego wieczoru śpiewał piosenki o kobietach.
Wszystkie nagrody w konkursie zostały przyznane za inicjatywy wspierające aktywność zawodową i gospodarczą kobiet. Oto laureatki konkursu Aktywność Kobiet 2012 w poszczególnych kategoriach
• Nagrodę w kategorii „Mikroprzedsiębiorstwa” otrzymała Lidia Schneider, województwo dolnośląskie; nominowana przez Ambasadorkę Aktywności Kobiet – Ewę Karpińską – Bryke. Pani Lidia Schneider jest założycielką pierwszego w Polsce Studium Fryzjerstwa Filmowego i Kreatywnego. Jej Studium Wizerunku Teatralno - Filmowego otrzymało patronat Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promuje aktywność zawodową kobiet w każdym wieku i na każdym etapie kariery zawodowej. Pomaga osobom z chorobami onkologicznymi.
• Nagrodę w kategorii „Małe Przedsiębiorstwa” otrzymała Antonina Kopała – Wdowiak, województwo dolnośląskie; nominowana przez Ambasadorkę Aktywności Kobiet - Małgorzatę Mikołajczyk. Pani Antonina Kopała – Wdowiak cale życie poświęca się pomocy innym, swój czas wolny angażuje zarówno w działalność charytatywną, jak i upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży organizując m.in. Regionalne Igrzyska Lekkoatletyczne Szkół Specjalnych czy upowszechnianie lekcji muzyki dla dzieci wspierając Państwową Szkołę Muzyczną w Bolesławcu.
• Nagrodę w kategorii „Średnie Przedsiębiorstwa” otrzymała Ludmiła Jama Voigt, województwo śląskie; nominowana przez Ambasadorkę Aktywności Kobiet - Łucję Chrząstek-Bar. Pani Ludmiła Jama Voigt stworzyła jedną z najbardziej prężnych firm produkujących profesjonalne środki czystości. Dofinansowuje wiele projektów kulturalnych i społecznych, tj. Opera Śląska, Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach, publikacje dotyczące spraw lub osób związanych ze Śląskiem, akcje wspierające starania kobiet poszukujących pracy.
• Nagrodę w kategorii „Podmioty Gospodarki Społecznej” otrzymała Jolanta Grabowska-Markowska, województwo śląskie; nominowana przez Ambasadora Aktywności Kobiet Ojca Bogusława Barańskiego. Pani Jolanta Grabowska – Markowska jest założycielką i dyrektorką pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych oraz pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dla dzieci. Celem zespołu terapeutycznego hospicjum jest udzielenie chorym umierającym i ich rodzinom wszechstronnej i specjalistycznej opieki.
• Nagrodę w kategorii „Środowiska Lokalne” otrzymała Maria Włodarczyk, województwo śląskie; nominowana przez Ambasadorkę Aktywności Kobiet - Katarzynę Sołtys. Pani Maria Włodarczyk jest Wójtem Gminy Dąbrowa Zielona. Przez całe życie zawodowe zabiegała o polepszenie sytuacji dzieci wiejskich. Jest inicjatorką powstania Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dąbrowa Zielona, wokół którego skupiła ludzi aktywnych, działających początkowo na rzecz dzieci i młodzieży z terenu gminy.
Wzrost społecznego zainteresowania problematyką zwiększenia aktywności kobiet w życiu publicznym, jak również zaangażowanie w ww. działania kluczowych osób sprawił, że konkurs nabrał dużego rozmachu i prestiżu. Celem nadrzędnym konkursu jest stałe zwiększanie aktywności kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego: w biznesie, polityce, mediach, nauce, administracji publicznej i pozostałych dziedzinach.
Organizatorem konkursu i Gali jest Stowarzyszenie Aktywność Kobiet na Dolnym Śląsku. Pełna informacja o konkursie znajduje się na stronie www.aktywnosckobiet.pl.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.