Święto Niepodległości (Zdjęcia)
We Wrocławiu uroczystości rozpoczęły się o 10.00 mszą św. w Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety.
Mszę św. celebrował J.E. Abp. Marian Gołębiewski.
Po mszy rozpoczął się uroczysty apel niepodległościowy, w trakcie którego przemówili: wojewoda, marszałek województwa, prezydent Wrocławia, a także dowódca garnizonu.
W samo południe wyruszyła parada, w której zaprezentowały się się służby mundurowe i harcerze ZHR.
Następnie ulicami wokół Rynku przejechał korowód - bryczka, w której zasiedli prezydent Wrocławia, Marszałek Piłsudski, wojewoda i marszałek województwa, straż miejska na koniach oraz 7 ułanów z 4 Pułku Ułanów Zaniemieńskich. Nie zabrakło i motocyklistów na harleyach i parady garbusów.
Po powrocie korowodu do Rynku byliśmy świadkami pokazu musztry kawaleryjskiej w wykonaniu ułanów.
W sumie, w obchodach Święta Niepodległości w centrum Wrocławia wzięło udział prawie 2 tysiące mieszkańców. Dużą cześć stanowiła młodzież z wrocławskich szkół, która wzięła udział w paradzie w niecodziennych strojach.
O 11.00 z placu Jana Pawła II wyruszył inny przemarsz. Działacze i sympatycy Polskiej Partii Socjalistycznej przeszli na ulicę Zelwerowicza pod pomnik Ruchu Oporu Olimp.
Na 17.00 swoją manifestację zaplanowało NOP. Marsz Patriotów wyruszył z Rynku.
Tradycyjne polskie pieśni patriotyczne zabrzmiały w Muzeum Miejskim Wrocławia. O 17.00 wystąpił tam Chór Piastuny. Grupa słynie z pieśni patriotycznych, kolęd i fragmentów operowych arii.
Godzinę później w Centrun Kultury Wrocław - Zachód wystąpił zespół U Studni. Są to członkowie Starego Dobrego Małżeństwa, którzy powracają w zmodyfikowanym składzie. Jeden i drugi koncert ma uczcić święto 11 listopada.
W różnych punktach miasta toczyły się niepodległościowe obchody w Wałbrzychu. Punktem kulminacyjnym był przemarsz uczestników uroczystości, od Ratusza do kościoła Aniołów Stróżów, a po mszy w intencji Ojczyzny, przejście pod Pomnik Niepodległości.
Od 14:00 na wałbrzyskim Rynku można było wziąć udział w patriotycznym karaoke, wieczorem orkiestra Filharmonii Sudeckiej wystąpiła w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.
W Świebodzicach o 11.11 wystartował I Bieg Niepodległości. Start i meta koło hali OSiR przy ul. Mieszka Starego.
W Jedlinie Zdroju została odprawiona uroczysta msza, a potem nastąpiło uroczyste otwarcie nowowyremontowanej, zabytkowej remizy strażackiej.
Natomiast Głuszyca uczciła ten dzień uroczystą sesją Rady Miejskiej, na której zostały wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Głuszycy".
Od hołdu poległym bohaterom, rozpoczęły się obchody święta narodowego w Świdnicy.
O 17.00 biskup Ignacy Dec odprawił w katedrze uroczystą mszę w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy ceremonii przeszli na pl. Grunwaldzki, gdzie pod pomnikiem Zwycięstwa złożyli kwiaty. Ukoronowaniem obchodów był efektowny pokaz multimedialny "Światło Niepodległości".
Z okazji święta, w Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarto wystawę "Broń strzelecka, używana w walce o odzyskanie niepodległości i utrwalenie granic Polski w latach 1918-1921".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.