Będzie więcej ograniczeń przy inwestycjach? Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu audytu krajobrazowego - Radio Wrocław

Będzie więcej ograniczeń przy inwestycjach? Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu audytu krajobrazowego

Jarosław Wrona, DP | Utworzono: 2025-04-01 19:40 | Zmodyfikowano: 2025-04-01 19:41
Będzie więcej ograniczeń przy inwestycjach? Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu audytu krajobrazowego - Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jarosław Wrona
Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jarosław Wrona

Projekt Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego zakłada między innymi tworzenie nowych parków krajobrazowych, ale też obejmuje postulaty poszerzenia parków narodowych - jednak to już kompetencje ministerstwa. Na ziemi kłodzkiej miałby powstać park krajobrazowy w Górach Bystrzyckich i Orlickich. W Lewinie Kłodzkim 1 kwietnia rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu.

Sprawdź: Akcja Czysta Odra zainaugurowana we Wrocławiu. Kilkadziesiąt osób zbierało śmieci nad rzeką

Maciej Zathey: W kwestii procedur nic się nie zmieni

Samorządowcy mają obawy o inwestycje, ale jak tłumaczy Radiu Wrocław Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, w kwestii procedur nic się nie zmieni, chodzi o zachowanie miedzy innymi lokalnej architektury:

- Zadania ochronne są te same, natomiast zmienia się nadzorca. W przypadku utworzenia parku krajobrazowego, dyrekcja zespołu parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku ma więcej instrumentów do monitorowania. Z punktu widzenia użytkownika przestrzeni wiele się tutaj nie zmienia.

Maciej Zathey jednak dodał, że przy obowiązującym audycie nie byłoby możliwości wybudowania apartamentowca w Zieleńcu.

Przeczytaj: Setki worków zalegają na wale. Wody Polskie obiecują naprawę do końca roku

Samorządowcy obawiają się ograniczeń

Joanna Klimek-Szymanowicz, wójt Lewina Kłodzkiego, uważa, że audyt oznacza kolejne ograniczenia przy inwestycjach:

- My już i tak na chwilę obecną mamy całą gminę w stu procentach objętą obszarem Natura 2000, także my na co dzień borykamy się z obostrzeniami, a utworzenie parków krajobrazowych jeszcze bardziej wstrzyma nam różnego rodzaju inwestycje.

Na Dolnym Śląsku wyznaczono 1452 krajobrazy, w tym ponad 100 najcenniejszych, stanowiących największy walor w województwie. W środę (2 kwietnia) konsultacje odbędą się w Wałbrzychu.

Polecamy: Jacek Sutryk będzie gościem "Pary dla Dolnego Śląska". Masz pytanie do prezydenta Wrocławia? Napisz do nas!


Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~KGW wsi Wyszki,2025-04-02 08:41:48 z adresu IP: (2a02:a317:e5ee:8880:84e:x:x:x)
Audyt jest bardzo cennym i rzetelnym dokumentem. Jego rekomendacje dotyczą przede wszystkim ochrony krajobrazu rozumianego jako zasoby przyrody i architektury. Nie stwarza jakiegokolwiek zagrożenia dla mieszkańców a wręcz odwrotnie. Pomoże ochronić i zachować atrakcyjność ziemi kłodzkiej. Jako mieszkańcy wsi u podnóża gór Bystrzyckich widzimy w nim szansę powstrzymania rozrostu patodeweloperki i spekulacyjnego handlu ziemią. Lokalne samorządy nie są tym zainteresowane ponieważ często osoby z nim powiązane są czynnym lub biernym uczestnikiem tego obrotu. Ważne, aby dziennikarze zapoznali się z audytem i nie opierali swojej opinii na wycinkach materiału. O tym świadczą np. wczorajsze pytania dziennikarza Państwa radia podczas spotkania w Lewinie. To bardzo ważny strategicznie dokument. Kolejny ważny wątek to maksymalne odsunięcie populistycznych polityków od tego materiału ponieważ będą starali się zbijać wyłącznie prywatny i krótkoterminowy kapitał polityczny na tak istotnym dla ziemi kłodzkiej dokumencie.