Wrocław rozbuduje kanalizację sanitarną. Gdzie mieszkańcy zyskają dostęp do sieci?

Do końca 2027 roku kolejne 3 tysiące mieszkańców Wrocławia zyska dostęp do miejskiej sieci kanalizacyjnej. MPWiK planuje rozbudowę sieci sanitarnej na dziewięciu osiedlach, budując 22 kilometry nowej sieci. Trwa także rozbudowa i modernizacja Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Te inwestycja pochłoną blisko 400 milionów złotych. Wrocław jest skanalizowany w 98 procentach, co stawia go w europejskiej czołówce, podkreśla Rafał Stefaniak z MPWiK we Wrocławiu:
- Oczywiście dążymy do tego, żeby to było 100 procent, ale nie ukrywajmy: prawdopodobnie nigdy się tak nie stanie. Wrocław musiałby tak naprawdę zamknąć się przed nowymi obywatelami. Trzeba by przestać budować nowe mieszkania, nowe domy, a one będą powstawać i dopiero później będzie doprowadzana sieć kanalizacji sanitarnej, więc cały czas tego „króliczka” będziemy gonić.
Już w czwartek: Jacek Sutryk będzie gościem "Pary dla Dolnego Śląska". Masz pytanie do prezydenta Wrocławia? Napisz do nas!
Dziewięć osiedli uzyska dostęp do kanalizacji
Nowe sieci kanalizacyjne zostały zaplanowane na Leśnicy, Ratyniu, Żernikach, Marszowicach, Strachowicach, Świniarach, Kłokoczycach, Księżu Wielkim i Brochowie. Prace na terenie osiedla Świniary już ukończono. Dobiegają końca inwestycje w Leśnicy i na Księżu Wielkim. Inne są w trakcie realizacji albo zaraz wystartują. O szczegółach opowiada Rafał Stefaniak:
- Wrocław jako miasto jest organizmem żywym. Cały czas się rozwija. Ma coraz więcej mieszkańców. Jest coraz więcej mieszkań, jest coraz więcej domów. Zawsze jest tak, że najpierw przychodzi człowiek, a później infrastruktura próbuje za nim nadążyć. Najpierw musi powstać jakieś osiedle. Musimy sprawdzić, ile osób tam mieszka, aby ta inwestycja dotycząca budowy nowej sieci kanalizacji sanitarnej też się nam opłacała. Najczęściej tak to wygląda.
Budowa nowych sieci kanalizacyjnych oraz rozbudowa i modernizacja oczyszczalni w ponad 50% zostanie dofinansowana ze środków unijnych. Na ten cel zostanie przeznaczone 219 milionów złotych z unijnego programu FEnIKS.
Na wrocławskich Strachowicach koszt realizacji 1400 metrów kanalizacji wyniesie 5,5 miliona złotych, natomiast na Kłokoczycach budowa 5-kilometrowego odcinka pochłonie prawie 30 milionów złotych.
Nasz temat: Setki worków zalegają na wale. Wody Polskie obiecują naprawę do końca roku
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.