Remont Trzonolinowca. Są dwie koncepcje renowacji budynku
Niedawno na łamach Radia Wrocław informowaliśmy, że zarządca Trzonolinowca wyłonił projektanta remontu budynku. Są dwie koncepcje tego, jak uratować Trzonolinowiec i przywrócić go do stanu jak najbardziej zbliżonego do oryginalnego projektu Jacka Burzyńskiego i Andrzeja Skorupy.
Sprawdź też: Remont Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju może kosztować dziesiątki milionów złotych
Radykalny demontaż lub wzmocnienie elementów nośnych
Pierwsza koncepcja zakłada zdemontowanie większej części budynku i jego odtworzenie, mówi Daniel Gibski, Wojewódzki Konserwator Zabytków:
- To by oznaczało, że tak naprawdę z oryginalnej substancji zostaje nam sam trzon i zagospodarowanie terenu, co jest dosyć nikłym elementem oryginału. To jest opcja jednak bardziej radykalna z punktu widzenia konserwatorskiego.
Druga koncepcja przewiduje zachowanie oryginalnych stropów i struktury przy jednoczesnym wzmocnieniu systemu nośnego budynku i zamontowaniu dodatkowych lin. Ta opcja jest analizowana dokładniej jako rekomendowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, mówi Daniel Gibski:
- Myślę, że pójdziemy w stronę jednak wzmocnienia tych elementów nośnych. To w pewien sposób zmieni nam strukturę i rozmawiamy teraz, na ile możemy sobie na to pozwolić, aby nie zniszczyć tego efektu, który był zamierzony, czyli tej pewnej lewitacji tego obiektu. Natomiast trudności konstrukcyjne są przeogromne i dla mnie są zrozumiałe.
Ta wersja pozwoli zachować dużą część walorów zabytkowych budynku. Wzmocnienie systemu nośnego przez obudowanie istniejących lin i ewentualne dodanie nowych może jednak zmienić wizualnie konstrukcję oryginału.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.