Od dekady relacjonują i komentują kulturalny świat. 10 lat Radia Wrocław Kultura
Punktualnie o północy 1 stycznia 2015 roku rozpoczęła się emisja pierwszej w Polsce radiowej stacji cyfrowej, która w całości opowiada o kulturze.
- Zdecydowaliśmy się na uruchomienie radia poświęconego kulturze właśnie teraz, bo Wrocław będzie wkrótce Europejską Stolicą Kultury. Chcemy się w to święto włączyć, towarzysząc jednej z najlepiej rozwiniętych dziedzin miejskiego życia w formule 24-godzinnego programu muzyczno-publicystycznego – deklarował Tomasz Duda, ówczesny redaktor naczelny i prezes Radia Wrocław SA, dziś ponownie stojący na czele tej rozgłośni. W jej skład obok Radia Wrocław i Radia RAM wchodzi właśnie Radio Wrocław Kultura. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 była inspiracją dla powstania nowego radia.
Jacek Antczak w czasie pierwszej audycji w Radiu Wrocław Kultura, fot. archiwum RW
Antena pełna emocji
- Wtedy, 1 stycznia 2015 roku, zaczęliśmy od piosenki „Epidemia euforii” zespołu Klan, by podkreślić wyjątkowość tamtej chwili. Zależało nam także na tym, aby pierwszym utworem w naszym eterze była piosenka polska, nieoczywista, oryginalna, wyróżniająca się na tle repertuaru innych stacji - wspomina Grzegorz Chojnowski, dyrektor Radia Wrocław Kultura. - Z okazji dziesięciolecia przygotowaliśmy zestawienie najlepszych płyt minionej dekady, można je znaleźć w najnowszym numerze "Emocji", magazynie Radia Wrocław Kultura, wydawanego zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - dodaje.
Jak przyznają twórcy Radia Wrocław Kultura, to, co udało się osiągnąć w ciągu tych 10 lat, to przede wszystkim stworzenie nowej jakości w niszowym, lecz wartościowym i potrzebnym eterze. Dowodem na to jest spora liczba odbiorców i reputacja radia w środowisku artystycznym i kulturalnym nie tylko Wrocławia i Dolnego Śląska.
- Postrzegamy swoje istnienie w kategoriach misji, mamy poczucie bycia medialną instytucją kultury. Misja oznacza pieczołowitą opiekę nad dzianiem się kultury i sztuki zwłaszcza w rejonie naszego zasięgu naziemnego (nieco wykraczającego nawet poza Dolny Śląsk), choć nie zaniedbujemy najważniejszych wydarzeń ponadregionalnych, oferując i streaming na stronie internetowej, i w aplikacjach mobilnych - podkreśla Grzegorz Chojnowski.
Goście niezmiennie chętnie odwiedzają studio Radia Wrocław Kultura, a są nimi: artyści, animatorzy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych, którzy wraz z prowadzącymi relacjonują i komentują kulturalny świat - to około 2 tysiące osób rocznie!
Nadawanie z "kosmicznego" studia
Dumą redakcji Radia Wrocław Kultura jest nowoczesne studio, w którym cztery kamery przekazują obraz na żywo, co niekiedy staje się źródłem anegdot. Czasami nieświadomi istnienia streamingu obrazu goście przychodzą do radia w stroju bardzo codziennym - w końcu radio to przede wszystkim dźwięk. Tak było w przypadku pewnego słynnego kompozytora, który w upalne wrocławskie popołudnie pojawił się w studiu ubrany w stylu nieco plażowym. Po krótkim wahaniu prowadzącego (włączyć kamery, czy wyłączyć), machnął ręką, słysząc od gospodarza audycji: - To świetny strój, pańscy wielbiciele będą mogli poznać swego idola z nowej strony.
Studio służące radiu do dziś, 1 stycznia 2015 roku było jeszcze w budowie. Powstało z dwóch pomieszczeń montażowych, a zaprojektowane zostało przez Ilonę Biernacką z pracowni Archimetria. Pierwszy program z niego nadano dokładnie 1 czerwca 2015 roku, a Bartosz Porczyk, jeden z pierwszych teatralnych gości, mówił o kosmicznej architekturze tego wnętrza, porównując je do przestrzeni startrekowego "Enterprise".
Radio Wrocław Kultura nie tylko ze studia
Przestrzenią programów stacji RWK jest nie tylko studio przy ul. Karkonoskiej 10. Od początku istnienia, RWK jest obecne z radiowym wozem transmisyjnym na najważniejszych wydarzeniach, takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, American Film Festival, Wrocławskie Targi Dobrych Książek czy Jazz nad Odrą i Przegląd Piosenki Aktorskiej, z których transmitowane na antenie są koncerty laureatów. RWK było też w Wenecji, relacjonując polską wystawę przygotowaną przez Wrocław na Biennale.
Od noblistów po wielkich artystów polskiej sceny muzycznej
Radio Wrocław Kultura to również nagrody, które po raz pierwszy wręczone zostały rok po starcie emisji programu. Laureaci EMOCJI, bo tak nazywa się to wyróżnienie, otrzymują je w siedmiu kategoriach. Statuetki ze szklanym mikrofonem zostały wykonane przez wrocławską Pracownię Szkła Artystycznego Unikat.
Olga Tokarczuk, laureatka w kategorii Osobowość, odebrała ją w 2018 roku, jeszcze przed Nagrodą Nobla. Mówiła wtedy na antenie: - Bardzo dziękuję, Jestem naprawdę wzruszona. To jest bardzo piękna, nieduża statuetka zrobiona z cudnego szkła i bardzo mi się podoba, ale przede wszystkim dziękuję za docenienie mnie przez moje ukochane radio. (Olga Tokarczuk odbierająca nagrodę Emocje na zdjęciu obok, fot. archiwum RWK)
W ubiegłym roku w tej samej kategorii nagrodziliśmy Emocjami Lecha Janerkę. Przy okazji odbioru były również wspomnienia o "pierwszych razach" związanych z Radiem Wrocław, co w przypadku założyciela zespołu Klaus Mitffoch oznaczało też pierwsze kroki w zawodowej karierze muzycznej:
Kiedy byłem w pierwszej klasie ogólniaka, a chodziłem do trzeciego LO we Wrocławiu, miałem takiego kolegę, który malowniczo wyglądał i co chwilę miał jakąś nową płytę. Kiedyś zaproponował: chodź, zrobimy wyprawę do radia. Wtedy radio nie miało takiego dostępu do płyt i można było przyjść ze świeżą (musiała być nowiutka) płytą i radio przegrywało ją, oczywiście odpłatnie. No i siedzieliśmy na dole w tych fotelach, których już w tej chwili nie ma. I wtedy byłem pierwszy raz w radiu. To był rok sześćdziesiąty dziewiąty. A potem, gdy zacząłem grać w Klausie Mitffochu, też pierwsze nagrania robiliśmy w studiu radiowym. Żeby zrobić takie nagranie, trzeba było przedłożyć specjalnemu panu teksty piosenek, bo musiały posiadać walor artystyczny. No i ten pan powiedział, że się na poezji nie zna, ale jest Andrzej Waligórski, który się zna. Poszedłem z duszą na ramieniu i tekstami piosenek: „Jezu, jak się cieszę” i „Ogniowe strzelby”. Czytał, czytał i w końcu mówi: No, no, nagrywać!
Lech Janerka prowadził dawno temu autorską audycję w Radiu Wrocław, po latach był pierwszym gościem kosmicznego studia RWK, po kolejnych dziewięciu laureatem Emocji. Wśród wyróżnionych Emocjami znalazły się tuzy nie tylko wrocławskiej kultury, artyści wielu pokoleń.
Lech Janerka odbierający nagrodę Emocje w Radiu Wrocław Kultura, fot. RWK
Przegląd kulturalny Wrocławia i nie tylko
Radio Wrocław Kultura tworzą ludzie z pasją, którzy artystyczną stronę życia Wrocławia mają w małym palcu. W RWK można znaleźć sztukę we wszystkich jej aspektach od wystaw i spektakli przez muzykę i kino po literaturę. Dziś trzon redakcji tworzą zarówno dziennikarze związani z radiem od lat, jak i artyści wrocławskich scen. Na swoje programy w ramówce Radia Wrocław Kultura zapraszają: Michał Kwiatkowski, Piotr Osowicz, Maciej Przestalski, Ewa Zając, Grzegorz Chojnowski, Miłosława Bożek, Jerzy Węgrzyn, Druh Sławek, Andrzej Jóźwik, Kamil Dawid Gałuszka, Jacek Antczak i Paweł Iwanina.
Od 10 lat nadają o kulturze
- Nasze 10-lecie świętować będziemy przez cały rok w studiu, a od 20 do 24 stycznia w zaprzyjaźnionych instytucjach odbędą się specjalne audycje wyjazdowe. Zawsze między godz. 16 a 19, kiedy nadajemy popołudniowe programy z gośćmi na żywo - zdradza Grzegorz Chojnowski.
Szczegółowe informacje o tematach i gościach tych audycji będą dostępne na stronie www.radiowroclawkultura.pl i www.radiowroclaw.pl oraz na FB Radia Wrocław Kultura. Gości i słuchaczy zaprosimy między innymi na podwórko Teatru Muzycznego Capitol, do Klubu Proza, kina Nowe Horyzonty, do Pawilonu Czterech Kopuł i do foyer Narodowego Forum Muzyki (2025 rok to również dziesiąty, jubileuszowy rok działalności NFM).
Do usłyszenia w aplikacjach mobilnych, odbiornikach z systemem DAB+, a także do zobaczenia na www.radiowroclawkultura.pl! Playlistę, którą RWK proponuje Słuchaczkom i Słuchaczom, przygotowują Druh Sławek, Michał Kwiatkowski oraz Jerzy Węgrzyn. Zaś wszystkie dotychczasowe edycje "Emocji" są do pobrania na stronie www.radiowroclawkultura.pl w zakładce EMOCJE.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.