Sezon narciarski w pełni. Pamiętaj o bezpieczeństwie i kasku
Zastępca naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR, Grzegorz Tarczewski, podkreśla, jak ważne jest sprawdzenie daty produkcji kasku:
- Kaski mają czas używalności. Jeżeli dochodzi do wypadku to też później mamy roszczenia ubezpieczeniowe i w przypadku niedopełnienia wszystkich tych czynności związanych z posiadaniem odpowiedniego sprzętu będziemy mieli trudności w uzyskaniu naszego odszkodowania.
Kaski są obowiązkowe na stoku dla osób poniżej 16 roku życia, a najpoważniejsze urazy podczas wypadków dotyczą właśnie głowy. W ciągu ostatnich piętnastu dni w górach odnotowano 40 zdarzeń, głównie związanych z wypadkami na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, dodaje Tarczewski:
- Zasada ograniczonego zaufania, zdrowy rozsądek, dobór prędkości przede wszystkim to jest coś nad czymś powinniśmy bez względnie panować, no i zawsze ten krok do przodu, czyli przewidywać co może się stać obserwując teren i innych użytkowników nartostrady.
Pomocy na nartostradach udzielają wykwalifikowani ratownicy, czuwający nad bezpieczeństwem:
- Mamy w tej chwili deski, mamy narty, mamy różne rzeczy, na których zjeżdżają turyści. Kwestia jest tylko i wyłącznie wielkości urazu. Najgorsze są te, które dotyczą głowy. Wszystkie zranienia, złamania kończyn mniejszej kategoryzacji zagrożenia życia niosą ze sobą.
Dodaje kierownik działu medycznego Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, Robert Pietryszyn. W najwyższych partiach Sudetów, w tym sezonie narciarskim dzięki użyciu kasków nie doszło do żadnych poważnych urazów głowy.
Przeczytaj także: Ponad 11 tysięcy interwencji strażaków we Wrocławiu w 2024 roku! Do czego wyjeżdżali najczęściej?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.