"Edukacja żywieniowa powinna rozpoczynać się w podstawówce". Jak walczyć z niewłaściwymi nawykami?
- Niewłaściwe nawyki żywieniowe stają się coraz poważniejszym problemem społecznym – alarmuje prof. Danuta Figurska-Ciura z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Według niej rozwiązaniem jest kompleksowa edukacja żywieniowa, która powinna rozpoczynać się już na poziomie szkoły podstawowej:
- Staramy się tę edukację na co dzień realizować. Na pewno pomogłaby szersza edukacja na poziomie szkoły podstawowej, ale też w późniejszych etapach edukacji szkolnej – bardziej rozwinięta. Chociaż jest tego sporo, myślę, że nie mamy tutaj na co narzekać.
W erze mediów społecznościowych i zalewu informacji coraz trudniej odróżnić rzetelne porady żywieniowe od niebezpiecznych mitów. Pani prof. Danuta Figurska-Ciura podkreśla, że umiejętność weryfikacji źródeł staje się kluczowa dla naszego zdrowia:
- Żeby móc dokonywać takiej selekcji negatywnej, jak ja to nazywam, trzeba podchodzić z dystansem do różnych informacji i przede wszystkim sprawdzać źródła. Jeżeli są recenzowane, jeżeli ludzie nad tym dyskutują, to warto je rozważyć. A takie źródła, pod którymi nikt się nie podpisał, powinniśmy omijać.
Zdaniem prof. Danuty Figurskiej-Ciury właściwe nawyki żywieniowe nie tylko poprawiają zdrowie jednostek, ale też przekładają się na lepszą kondycję całego społeczeństwa. By jednak dokonać tej zmiany, potrzebna jest rzetelna wiedza i zrozumienie podstawowych zasad zdrowego odżywiania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.