Święta na kredyt czy planowane z wyprzedzeniem? Zapytaliśmy ekonomistę i wrocławian
Święta na kredyt czy planowane z wyprzedzeniem? O planowanie świąt pod kątem finansowym zapytaliśmy ekonomistę oraz mieszkańców Wrocławia.
Późniejsza płatność za zakupy to też pożyczka
Według ekonomistów liczba zaciągniętych kredytów wzrosła jednak o 30 procent w stosunku do analogicznego czasu sprzed roku. W usługi kredytowe, o czym nie wszyscy wiedzą, wliczane są także zakupy, za które zapłacić można później:
- Mamy taką opcję "zapłać później" i wielu konsumentów nie zauważa różnicy między klasycznym kredytem czy pożyczką, nawet w internecie, a właśnie odroczoną płatnością. Warto jednak pamiętać o tym, że ta odroczona płatność traktowana jest na przykład przez Biuro Informacji Kredytowej tak samo, jak pożyczka - mówi prof. Bogusław Półtorak z Uniwerystetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Przeczytaj także: Choinka żywa czy sztuczna? Niezależnie od decyzji, warto wybrać ekologicznie
Wrocławianie pożyczają rzadko
Okres zwiększonego zaciągania pożyczek, według ekonomistów, związany jest z promocjami w sklepach na przełomie listopada i grudnia, czyli tzw. black friday. Jak podkreślają ekonomiści, pandemia, zbrojny konflikt oraz inflacja nauczyły społeczeństwo planować z wyprzedzeniem. Przekłada się to również na planowanie świąt i te trendy są widoczne. O tym, jak planują święta, mówią sami wrocławianie:
- Na bieżąco, trochę z własnych środków, trochę z firmowych.
- Z własnych środków.
- W tym roku starczyło.
- Nie zwracam już uwagi na ceny, bo są już tak wysokie, że chyba mózg nie przyswaja. Nie powiedziałabym, żeby święta były w tym roku skromniejsze, podobnie jak w zeszłym. Z pożyczek na święta nie korzystam.
Posłuchaj więcej na ten temat w materiale reporterki Radia Wrocław, Magdaleny Pasiewicz:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.