Centra zdrowia psychicznego martwią się o swoją przyszłość. Reprezentacja Dolnego Śląska pojechała do stolicy

Wojciech Klich, PAP | Utworzono: 2024-12-05 18:47 | Zmodyfikowano: 2024-12-05 18:47
Centra zdrowia psychicznego martwią się o swoją przyszłość. Reprezentacja Dolnego Śląska pojechała do stolicy - Pracownicy Centrum Zdrowia Psychicznego strajkowali dziś w Warszawie. Fot. Radio Wrocław
Pracownicy Centrum Zdrowia Psychicznego strajkowali dziś w Warszawie. Fot. Radio Wrocław

W Warszawie część osób miała na sobie żółte elementy garderoby. Protestujący nieśli transparenty, wśród nich: "Nie cofajcie nam psychiatrii do średniowiecza".

Manifestujący protestowali przeciwko zmianom w funkcjonowaniu centrów zdrowia psychicznego, których pilotaż kończy się w czerwcu 2025 r. Ministerstwo Zdrowia i NFZ m.in. podczas posiedzeń rady ds. zdrowia psychicznego przy ministrze zdrowia zapowiadały zmiany modelu finansowania CZP, który opiera się obecnie na ryczałcie przekazywanym przez NFZ na mieszkańca np. powiatu.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja DKMS wsparła legnicką hematologię. Lepsze warunki leczenia pacjentów

Przedstawiciele manifestujących przekazali marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni dokument, w którym domagają się m.in. zwiększenia finansowania opieki psychiatrycznej w 2025 r. do 6 proc., a w 2027 r. do 7 proc. całkowitych wydatków na zdrowie oraz utworzenia w pierwszej połowie 2025 r. Krajowego Ośrodka Zdrowia Psychicznego (KOZP), który byłby jednostką budżetową podległą ministrowi zdrowia.

Przed marszem odbył się ponaddwugodzinny Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego, w którym udział wzięło kilkuset lekarzy, asystentów zdrowienia i innych pracowników sektora psychiatrii środowiskowej, pacjenci i przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

O finansowaniu psychiatrii w Polsce rozmawialiśmy też w Popołudniu zDolnego Śląska. Z Idą Górską i Tomaszem Wołodźką rozmawiała psycholożka, Sonia Chlebowska.

POSŁUCHAJ:

00:00
00:00

Dodatkowo, wrocławska placówka, a raczej jej podopieczni, czyli pacjenci Ośrodka Dziennego Wsparcia, stworzyli piosenkę protestacyjną:


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.