DCOPiH przeprowadziło pierwszą operację z wykorzystaniem robota da Vinci
Chirurgia robotyczna wkracza do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. – Pierwsze zabiegi w asyście robota da Vinci poprzedziły miesiące szkoleń i ćwiczeń na symulatorach, zakończonych egzaminem dającym certyfikat uprawniający do używania tego urządzenia. My byliśmy na certyfikacji w Barcelonie, udało się pozyskać certyfikat do chirurgii robotycznej. Przeprowadzaliśmy tam różnego rodzaju symulacje, różnych sytuacji operacyjnych, które mogą nas spotkać. Finalnie udało się osiągnąć sukces i teraz już ta pierwsza operacja za nami - przyznaje urolog Łukasz Dołowy.
Zobacz, jak działa robot Da Vinci:
Pierwszym operowanym w DCOPiH pacjentem był 47-letni mężczyzna, który przeszedł robotyczną prostatektomię. Zabieg z użyciem robota jest uznawany za najskuteczniejszą metodę leczenia raka prostaty. – Zaawansowana technologia daje ogromne możliwości, przenosi operatora do wnętrza człowieka, operowane pole jest wielokrotnie powiększone i można je oglądać z każdej strony, nadal, jednak operuje człowiek, nie maszyna – podkreśla urolog Łukasz Dołowy:
– To jest operacja w asyście robota, sam robot nie operuje. Operuje chirurg. Ta maszyna jest jednak, jakby nie było dość bezduszna i bez osoby z duszą po drugiej stronie, no ciężko, żeby to było dobrze.
Na razie trzej wyszkoleni specjaliści chirurgii robotycznej pracują w DCOPiH na wypożyczonym sprzęcie, szpital zabiega o pieniądze na kupno własnego urządzenia. Chirurg Michał Kazanowski z Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego jest już gotowy do swojego pierwszego zabiegu.
– My zaczynamy 10 grudnia pierwsze operacje. Już pacjent jest zakwalifikowany. Przyjeżdża do nas specjalnie na tę okazję nasz proktor, czyli taka osoba, która jest doświadczona w wykonywaniu tych zabiegów i będzie z nami w czasie pierwszych operacji, więc wszystko mamy gotowe.
Do zabiegów z udziałem robota są kwalifikowani chorzy z zaawansowanym rakiem prostaty, jelita grubego, czy macicy. Te operacje są refundowane przez NFZ. Na razie trzej wyszkoleni specjaliści chirurgii robotycznej pracują w DCOPiH na wypożyczonym sprzęcie. Szpital zabiega o pieniądze na kupno własnego urządzenia. Jego koszt to 12 milionów złotych. We Wrocławiu roboty Da Vinci mają dwa ośrodki: przy ul. Borowskiej i przy ul. Kamieńskiego.
Zobacz również: Zamiast ręki lekarza - ramię robota. Medycy we Wrocławiu mogą pomóc teraz dzieciom
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.