Przemysł zbrojeniowy będzie mógł działać w strefach ekonomicznych
"Dzisiaj jednym z tematów wiodących w UE to jest przemysł obronny. Chcemy, żeby także strefy mogły udzielać decyzji o wsparciu w ramach przemysłu obronnego. Dlatego też trwają prace w ministerstwie nad zmianą rozporządzenia, które zmienimy do końca roku i od początku przyszłego roku - miejmy nadzieję - strefy ekonomiczne będą mogły udzielać wsparcia w zakresie obronności" - mówił wiceminister.
Tymczasem osiem firm odebrało z rąk zarządu wałbrzyskiej strefy decyzje o wsparciu. Tym razem to przedsiębiorcy z Opolszczyzny. W tym roku łącznie wydano około 30 decyzji o wartości ponad 800mln zł.
"Mamy 8 decyzji o wsparciu i 8 różnych branż. Zachęcamy z tego miejsca, właśnie te mniejsze firmy, do tego, aby kooperując z większymi graczami obecnymi już dzisiaj w Wałbrzychu także występowały do nas po pomoc. Obiecuję, że przeprowadzimy Państwa przez cały proces zdobywania tej pomocy publicznej" - mówił Wojciech Smoliński, prezes Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej.
Nową inwestycję w opolskiej części strefy planuje np. firma reprezentowana przez Marcina Boreckiego, która do tej pory działała poza strefą, a teraz - już na jej terenie - rozpocznie rozbudowę. Dlaczego zdecydowano się na współpracę ze strefą?
"Jest to dużo prostsze i bezpieczniejsze niż w tej chwili ubieganie się o dotacje związane z innowacyjnością. Zajmujemy się produkcją opakowań z tektury litej. Nasza rozbudowa polega na budowie nowej hali produkcyjnej, magazynu wysokiego składowania oraz biurowca, a także inwestycji w nowy park maszynowy".
Przeczytaj także: Największa zagraniczna inwestycja w Polsce. Co dalej z planami Intela w okolicach Wrocławia?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.