Interaktywna mapa i badanie papiernictwa. Muzeum w Dusznikach-Zdroju otrzymało prestiżową nagrodę
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska 2023, za badania naukowe dziejów papiernictwa na ziemiach polskich. Muzeum prowadzi badania młynów papierniczych od ponad 20 lat. Do tej pory ich wyniki publikowano w czasopismach i w roczniku muzeum, ale dostęp do tych informacji z czasem stał się ograniczony. Dlatego około 5 lat temu postanowiono opracować narzędzie, które w łatwy sposób będzie popularyzowało dzieje papiernictwa.
W ten sposób powstała interaktywna mapa, o której opowiedział Radiu Wrocław dr Maciej Szymczyk, dyrektor dusznickiego Muzeum Papiernictwa:
- Można na niej obserwować, oglądać młyny papiernicze, które już nie istnieją. Spośród tych, które powstały na ziemiach polskich do dziś istnieje tylko ten jeden dusznicki, natomiast wszystkie pozostałe, to już historia. Na tej mapie jest również kilkaset fabryk papieru, celulozy, fabryk tektury, też wyrobów tekturowych.
Na mapie znajdziemy rownież istniejące do dzisiaj wytwórnie papieru. Wszystkie obiekty można znaleźć na portalu internetowym www.papiernie.pl.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zbiorowa mogiła w Lubaniu. Ekshumowano ciała niemieckich żołnierzy.
Jak tłumaczy dr Maciej Szymczyk, dyrektor dusznickiej papierni, na Dolnym Śląsku wciąż można znaleźć wiele śladów po działających kiedyś wytwórniach:
- Na przykład w Bardzie prawie widać z DK 8 dawną celulozownię i papiernię. Obecnie działa tam wytwórnia opakowań papierowych. Dalej od drogi w okolicach Kłodzka, w Młynowie istnieją budynki po dawnej papierni, znanej zresztą, ona w tym roku obchodzi swoje 140 urodziny.
Dal mieszkańców Wrocławia ciekawostką może być działająca kiedyś fabryka w Zakrzowie, która została pozbawiona maszyn przez Sowietów w 1945 roku, gdzie po wojnie znajdowała się fabryka sprzętu AGD Polar.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.