Wzornicze fenomeny z lat 50. i 60. XX wieku można zobaczyć we Wrocławiu
Ekspozycja poświęcona jest jednemu z najbardziej interesujących wzorniczych fenomenów przełomu lat 50. i 60. XX w. w Polsce. O tym okresie opowiada kuratorka wystawy Barbara Banaś:
- To jest ten okres, który nazywany jest okresem odwilży, a we wzornictwie - new lookiem, kiedy do głosu doszły bardzo wyraźne impulsy nowoczesności. Ta nowoczesność wyrażała się w kształcie, formie i w asymetriach w kolorze.
Składająca się aż z blisko 340 obiektów wystawa prezentuje kolekcję porcelany Tomasza Dziewickiego.
- Na wystawie dominują figurki inspirowane światem zwierząt - dodaje Barbara Banaś:
- Naprawdę mamy do czynienia z ogromną kolekcją. Tu jest cała menażeria najrozmaitszych zwierzaków od jakichś bardzo egzotycznych tygrysów, zebr, lam, kangurów, po zupełnie nam oswojone leśne stworzenia: jelenie, łosie, niedźwiedzie, borsuki i cała masa ptactwa.
Ekspozycja zatytułowana jest "Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u". Tytułowa „wielka czwórka” to artyści rzeźbiarze pracujący na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w Zakładzie Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Zespół organizował Henryk Jędrasiak – absolwent wydziału rzeźby warszawskiej ASP, do którego dołączyli Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz.
Wystawa we wrocławskim Muzeum Narodowym czynna będzie do 23 lutego 2025 r.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.