Wieczór zDolnego Śląska: Wrzesień tuż tuż, a nauczycieli... brak. Co to oznacza?
Nie ma kto uczyć w dolnośląskich szkołach i przedszkolach. W kuratoryjnej bazie, gdzie ogłaszają się dyrektorzy placówek, jest w tej chwili tak samo dużo ofert pracy jak przed rokiem - ponad 1900. "Do pierwszego dzwonka tylko trzy tygodnie, a ja, podobnie jak moje koleżanki w innych placówkach, wciąż nie mam skompletowanej obsady" - mówi Radiu Wrocław Iwona Stankowicz, dyrektorka ZS szkolno-przedszkolnych przy Januszowickiej we Wrocławiu.
"W przedszkolu brakuje mi przynajmniej sześciu nauczycieli. Tylko jedna grupa ma dwóch pozostałe mają po jednym prowadzącym ja wciąż liczę, że ci ludzie się pojawią, skończą studia, bo pierwszy narybek z pięcioletnich studiów powinien przyjść. Na razie go nie ma, ale wciąż liczę, że tak się stanie."
Ratunkiem są emeryci i nauczyciele bez pełnych kwalifikacji
Dolnośląska kurator oświaty Ewa Skrzywanek podkreśla, że dokładna liczba wakatów będzie znana dopiero we wrześniu. Dodaje, że braki kadrowe można łatać na kilka sposobów. "Wydajemy zgody na zatrudnienie osób bez pełnych kwalifikacji. Ratujemy się też emerytami, którzy zgadzają się, by nadal uczyć".
Wiadomo, że z największymi problemami kadrowymi mierzyć się będzie Wrocław - w ubiegłych latach brakowało tu nawet 1000 osób. "Plany lekcji są już częściowo gotowe, ale liczę się z tym, że trzeba je będzie modyfikować"- mówi na trzy tygodnie przez 1 września dyrektor SP 61 we Wrocławiu Jacek Wildbret-Tuszyński. "Ten rok jest wyjątkowy - nauczyciele się zwalniają w środku wakacji, że chyba jednak zrezygnują, że się rozmyślili. Musimy reagować na bieżąco, robić plany awaryjne".
Brakuje nauczycieli w całym regionie, z każdego przedmiotu i na każdym szczeblu edukacji - od przedszkoli po szkoły średnie. Najbardziej pożądani są ścisłowcy, angliści, nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz pedagodzy i psycholodzy.
Dlaczego polska szkoła emerytami stoi i co można zrobić, by edukacja stała się dobrym miejscem pracy? Te pytania zadała swoim gościom Justyna Kościelna w wieczorze publicystycznym Radia Wrocław.
Zaproszenie do studia przyjęli:
- dolnośląska kurator oświaty Ewa Skrzywanek
- Prezeska Stowarzyszenia Dyrektorów Wrocławskich Szkół Podstawowych Małgorzata Olewińska-Syta
- była nauczycielka Alicja Syta
- Marcin Miedziński z departamentu edukacji UM Wrocławia
- socjolog edukacji prof. Piotr Mikiewicz
POSŁUCHAJCIE:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.