TOP 5: Lokalne Grupy Działania

Miłosz Wałkowiecki, Justyna Kościelna, Karolina Bieniek, Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin, Piotr Słowiński | Utworzono: 2024-08-10 10:49 | Zmodyfikowano: 2024-08-10 10:52
TOP 5: Lokalne Grupy Działania - fot.LGD
fot.LGD

Głosowanie potrwa do soboty 24 sierpnia 2024, do godziny 14:30. Raz na dobę można oddać głos. Zwycięża grupa, która uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.

Ten plebiscyt już się zakończył


TOP5 Radia Wrocław - słuchajcie zawsze w soboty od 11:00 do 15:00

Lider A4

 

fot. LGD Lider A4

Lokalna Grupa Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Domaniów – Lider A4 jest stowarzyszeniem działającym od 2008 roku. Jednym z flagowych wydarzeń organizowanych przez LGD jest Festiwal 4 żywiołów, na którym prezentują się lokalni wytwórcy, rzemieślnicy i artyści. 

Kraina Łęgów Odrzańskich

 

fot. LGD Kraina Łęgów Odrzańskich

Lokalna Grupa Działania - Stowarzyszenie Kraina Łęgów Odrzańskich to 12 gmin po obu stronach rzeki od Wrocławia aż po Głogów. 1880 km kwadratowych, na których mieszka ok. 125 tysięcy ludzi. Ale prawie drugie tyle turystów każdego roku odwiedza ten rejon. I właśnie członkowie stowarzyszenia mają w tym duży udział. Z Grupą utożsamia się ponad sto różnych podmiotów związanych z dorzeczem Odry. To nie tylko organizatorzy różnych tras czy wycieczek turystycznych. To również rękodzielnicy, restauratorzy, hotelarze i usługodawcy, a lista zainteresowanych wciąż się wydłuża.

Kwiat Lnu

 

fot. LGD Kwiat Lnu

Po wejściu Polski do Unii najpierw jako fundacja, a później już jako stowarzyszenie działa Lokalna Grupa Działania Kwiat Lnu. Swoim działaniem obejmuje obszar 9 gmin położonych w granicach administracyjnych dwóch powiatów: kamiennogórskiego i wałbrzyskiego. Gminy skupione w Partnerstwie Kwiatu Lnu łączą specyficzne warunki geograficzne, przyrodnicze oraz historyczno – kulturowe, które decydują o spójności obszaru, wykraczającej poza sąsiedztwo administracyjne. Obszar położony jest w południowo-zachodniej części Polski na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych z Kotliną Kamiennogórską i Górami Kruczymi w centrum.

Szlakiem granitu

 

fot. LGD Szlakiem Granitu

Lokalna Grupa Działania Szlakiem Granitu powstała przeszło 16 lat temu. Początkowo organizacja skupiała się na przydzielaniu funduszy unijnych dla obszarów wiejskich. Dziś kontynuuje misję, ale szczególną uwagę skupia na drugim człowieku. Stąd LGD to nie tylko wsparcie finansowe, ale i sieć partnerska łącząca różne osoby, organizacje czy samorządy, które wzajemnie się wspierają. Pomaga się tu nie tylko w realizacji marzeń, otwarciu własnego biznesu, realizacji projektów społecznych, ale i w promowaniu produktów regionalnych. Spoiwem jest tu granit, który łączy tematycznie szereg partnerów, ale nie on jest tu najważniejszy - najważniejsi są ludzie.

Partnerstwo Kaczawskie

 

fot. LGD Partnerstwo Kaczawskie

Potencjał jaki drzemie w regionie dostrzeli już 20 lat temu. To właśnie wtedy usiedli do stołu i utworzyli partnerstwo. Dziś to już 14 partnerów z terenu 14 gmin, którzy wspólnie działają na rzecz rozwoju Światowego Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Trudno nie dostrzec efektów - od niewielkich inwestycji po wielkie przedsięwzięcia. To między innymi właśnie dzięki tej współpracy i pozyskanym środkom wykonano inwentaryzację geologiczną całego regionu, co dało podstawy do tego, by ubiegać się o certyfikat UNESCO, w Dobkowie powstała jedyna taka na Dolnym Śląsku Sudecka Zagroda Edukacyjna z symulatorem trzęsienia ziemi, a obecnie Partnerstwo Kaczawskie wspiera utworzenie Centrum Produktu Lokalnego Lava, które będzie skupiało dzieła lokalnych rzemieślników i rękodzielników.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.