Wrocławski pomnik doceniony w USA
CODAward przyznawana jest za najlepsze dzieło sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej na świecie. ze względu na swą nowatorską i niezwykle ciekawą formę oraz umiejętność zgromadzenia wokół projektu różnych środowisk i instytucji.
"Dzieło, w którym odchodzi się od tradycyjnego bohaterskiego żołnierza z pomników z przeszłości, przywołuje głęboki, niesamowity smutek i nawiedzający strach przed opętaniem okropnościami wojny"
– mówi Ilene Shaw, dyrektorka wykonawcza NYCXDesign, założycielka i producentka pawilonu projektowego, dyrektorka generalna Shaw Co. Productions
Centrum Historii Zajezdnia było wiodącym podmiotem organizującym powstanie pomnika i rozpoczęło działalność edukacyjną wokół monumentu, pokazując dramatyczne losy żołnierzy pierwszej i drugiej konspiracji.
"Ten pomnik jest niemym świadectwem ofiary, którą poniosło całe pokolenie powojenne, a jego największą winą i dramatem było to, że po wojnie nie chciało zgodzić się na porządek przyniesiony do Polski na sowieckich bagnetach. Często znajdowali się oni w sytuacji dramatycznej i bez wyjścia, stojąc przed wyborem: iść do więzienia, poddać się brutalnym śledztwom, być skazanym w procesach politycznych, które najczęściej kończyły się wyrokami śmierci lub dożywotniego więzienia, albo walczyć w lasach, ukrywać się"
– dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia
Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, którego odsłonięcie nastąpiło 8 maja 2024 r., stanął na skwerze przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu sprawiły, że miejsce to stało się bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. Autorami projektu i wykonawcami pomnika są wrocławscy artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.