Producenci płynów do e-papierosów: 75 proc. podwyżka akcyzy to prezent dla szarej strefy
"Alarmujemy Premiera RP i apelujemy do rządzących, ponieważ niespodziewane zmiany polityki akcyzowej oraz skala podwyżek na płyny do e-papierosów są dla nas szokujące i niszczące nasze firmy. Tak drastyczny wzrost stawki na płyny do e-papierosów [...] dla polskich małych i średnich przedsiębiorców oznacza koniec działalności" - zaapelowali w poniedziałek polscy producenci i dystrybutorzy płynów do e-papierosów w liście do premiera Donalda Tuska.
Jak wskazali, przewidywana przez resort podwyżka miałaby wynieść 75 proc. Sygnatariusze liczą, że Minister Finansów dokona ponownego przeglądu zaproponowanych zmian w akcyzie na wyroby nikotynowe i "wycofa się z pomysłu likwidacji polskich przedsiębiorstw, obniżając podwyżkę akcyzy na płyny do e-papierosów przynajmniej do poziomu zaproponowanego dla papierosów, czyli 25 proc.".
ZOBACZ TEŻ: Wieczór zDolnego Śląska: Co dalej z e-papierosami?
Według stowarzyszenia, polskie służby, w tym Krajowa Administracja Skarbowa, nie radzą sobie ze zwalczaniem procederu nielegalnego wprowadzania do obrotu płynów do e-papierosów. "Dodatkowo po podwyżce akcyzy premia za ryzyko wzrośnie, co tylko napędzi szarą strefę. Podwyżka będzie dla niej prezentem" - ocenił Zieliński. Dodał, że legalnie produkowane w Polsce płyny przechodzą rygorystyczne badania laboratoryjne, których wyniki są rejestrowane w europejskim systemie zgłoszeniowym, tymczasem nielegalna produkcja i dystrybucja takich preparatów (np. z Chin) pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą.
"Wielokrotnie apelowaliśmy, żeby najpierw poprawić kontrolę rynku, by ograniczyć szarą strefę do poziomu przynajmniej 5-10 proc., jak w przypadku wyrobów tytoniowych i dopiero wtedy wprowadzić podwyżkę akcyzy. Niestety resort finansów wydaje się być głuchy na nasze argumenty" - dodał Zieliński.
Akcyzowa mapa drogowa
Do propozycji Ministerstwa Finansów odniosła się również rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska. "Po długich konsultacjach branżowych z Ministerstwem Finansów w ramach Forum Akcyzowego została wypracowana tzw. akcyzowa mapa drogowa, czyli sposób planowania i komunikowania zmian w podatku akcyzowym w dłuższym horyzoncie czasowym" - wskazała w liście do wiceministra finansów Jarosława Nenemana.
Zdaniem rzeczniczki propozycja resortu "narusza zasadę ochrony uzasadnionych oczekiwań jednostki", której celem jest zagwarantowanie przewidywalności działań państwa - zarówno na gruncie ustawodawczym, jak i w obszarze działań organów administracji.
Rzecznik MŚP postuluje obniżenie poziomu zaplanowanych podwyżek, argumentując to m.in. ryzykiem wzrostu szarej strefy i powołując się na raport Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, wedle którego "gwałtowny przyrost poziomu obciążeń fiskalnych w sektorze tytoniowym, szacowany na 45 proc. mógł być jednym z potencjalnych czynników przyczyniających się do wzrostu szarej strefy o 27 proc. Jednocześnie nie obserwowano adekwatnych wzrostów wpływów z tytułu akcyzy. Te ostatnie zaczęły wzrastać dopiero w 2015 r., po ogłoszeniu moratorium akcyzowego".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.