Kredyt ekologiczny dla przedsiębiorców i inne atrakcyjne źródła finansowania

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-07-24 11:02 | Zmodyfikowano: 2024-07-24 11:03
Dodaj do Wykop.pl
Kredyt ekologiczny dla przedsiębiorców i inne atrakcyjne źródła finansowania - Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com
Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com
  1. Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania dla firm?
  2. Fundusze europejskie dla polskich przedsiębiorców
  3. Dotacje unijne czy finansowanie krajowe?
  4. Na czym polega kredyt ekologiczny?
  5. Korzyści dla firm korzystających z ulgi B+R
  6. Popularny program Ścieżka SMART
  7. Co daje ulga na ekspansję?

W dalszej części artykułu znajdziesz najważniejsze informacje na temat popularnych form finansowania, które mogą pomóc firmie zachować konkurencyjność na rynku. Wśród nich znalazły się między innymi kredyt ekologiczny, ulga B+R oraz ścieżka SMART, czyli specjalny program stworzony z myślą o wspieraniu rozwoju przedsiębiorstw.


Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania dla firm?

O ile założenie własnej działalności gospodarczej jest obecnie bardzo proste i w krótkim czasie można załatwić niezbędne formalności, to w późniejszym okresie przedsiębiorca musi wykazać się naprawdę dużą determinacją i pracowitością, aby rozwinąć biznes oraz zatrudnić pracowników.

Skoro więc dostępne są specjalne formy dofinansowania dla firm, dzięki którym można obniżyć koszty inwestycyjne, poprawić efektywność operacyjną lub zwiększyć konkurencyjność, to zdecydowanie warto z nich skorzystać. W zależności od wybranego programu można na przykład zapewnić sobie dostęp do nowych rynków lub po prostu cieszyć się lepszą płynnością finansową przedsiębiorstwa. Warto również wspomnieć o minimalizacji ryzyka finansowego związanego z realizacją nowych projektów, jakie dają tego typu dofinansowania.


Fundusze europejskie dla polskich przedsiębiorców

Niektóre programy i dotacje finansowane są z funduszy unijnych, na czym zyskują przedsiębiorcy prowadzący biznes w krajach UE. Przykładem takich programów mogą być kredyt ekologiczny oraz Ścieżka SMART, przy czym warto podkreślić, że wykorzystują one różne źródła finansowania (najczęściej jest to wsparcie z Unii Europejskiej lub krajowe środki budżetowe). Jeżeli natomiast chodzi o ulgę B+R oraz ulgę na ekspansję, są to instrumenty krajowe. 


Dotacje unijne czy finansowanie krajowe?

Wielu przedsiębiorców szukających finansowania dla rozwoju biznesu zastanawia się nad wyborem pomiędzy dotacjami unijnymi a krajowymi formami wsparcia. W praktyce jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ dużo ważniejsze jest to, czy w ogóle uda się otrzymać środki.

Przepisy związane z formami finansowania dla firm często się zmieniają, więc najlepiej skorzystać z pomocy kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień. Profesjonalni doradcy mogą szybko i bez dodatkowych kosztów sprawdzić aktualne możliwości finansowania dla wybranej firmy. 


Na czym polega kredyt ekologiczny?

Jedną z najciekawszych form finansowania dla przedsiębiorstw jest kredyt ekologiczny, który stanowi idealny wybór dla firm planujących inwestycje proekologiczne. Przykładem takich działań może być modernizacja linii technologicznej lub nawet budynku. Kredyt można wykorzystać również do sfinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Dotacja może w takim przypadku pokryć nawet do 80% wartości całej inwestycji. Dodatkowe informacje na temat dotacji dostępne są na stronie https://edoradca.pl/konkurs/kredyt-ekologiczny/

Wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-27 daje firmom możliwość skorzystania z preferencyjnego oprocentowania kredytów. Do tego dochodzi długoterminowe finansowanie, co zdecydowanie ułatwia wdrażanie nowych rozwiązań. Za organizację konkursu odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który współpracuje z wieloma bankami komercyjnymi i spółdzielczymi.

Wśród działań, które mogą zostać sfinansowane z kredytu, znalazły się roboty oraz materiały budowlane, środki trwałe, OZE oraz usługi doradcze. Dzięki temu firma może pokryć między innymi zakup maszyn i urządzeń (w tym również koszty montażu i transportu), paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Dużą zaletą kredytu ekologicznego jest możliwość pokrycia kosztów przygotowania i realizacji inwestycji, szczególnie że takie usługi doradcze oferowane przez najlepszych ekspertów wiążą się zazwyczaj z dużymi wydatkami.

Z licznych możliwości, jakie daje ten kredyt, warto wymienić przede wszystkim zmniejszenie kosztów operacyjnych w związku z oszczędnościami energetycznymi, zwiększenie konkurencyjności i długoterminowe oszczędności, które są istotne dla każdej firmy.

Korzyści dla firm korzystających z ulgi B+R

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) jest instrumentem podatkowym, który pozwala na wdrażanie innowacji przy jednoczesnym zmniejszeniu zobowiązań podatkowych. Oferta dostępna jest dla małych, średnich firm i dużych przedsiębiorstw. Wspomniane zmniejszenie kosztów operacyjnych związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową pozwala zachować konkurencyjność na rynku i stanowi motywację do tego, aby inwestować w innowacje. Te natomiast mogą mieć korzystny wpływ na długoterminowy rozwój firmy.


Popularny program Ścieżka SMART

Celem programu Ścieżka SMART jest natomiast wspieranie przedsiębiorstw różnymi dotacjami i dofinansowaniami szkoleń, co pozwala rozwijać nowe produkty lub usługi, szkolić pracowników oraz korzystać ze wsparcia doradczego. Istotną zaletą Ścieżki SMART jest to, że jest ona skierowana do firm różnej wielkości, więc żaden rodzaj biznesu nie ma w tym przypadku szczególnych udogodnień. W ramach programu o dofinansowanie unijne może więc wnioskować wiele firm, co stanowi istotne wsparcie przedsiębiorstw i pomaga w tworzeniu nowoczesnej gospodarki.


Co daje ulga na ekspansję?

Na koniec warto również przypomnieć o uldze na ekspansję, czyli instrumencie podatkowym, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą odliczyć od podstawy opodatkowania różnego rodzaju koszty poniesione celu rozwijania działalności na nowych rynkach. Jeżeli więc firma planuje ekspansję międzynarodową, na pewno zyska, decydując się na skorzystanie z tej ulgi. Podobnie jak inne przedstawione programy i dofinansowania, ulga na ekspansję dostępną jest dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Istotnym warunkiem jest jedynie to, aby podjęły działania prowadzące do zwiększenia swojej obecności na rynkach zagranicznych. Ulga na ekspansję jest dostępna dla firm, które spełniają określone kryteria i że odliczenia dotyczą tylko określonych kosztów związanych z ekspansją.

Niezależnie więc od tego, czy chodzi o wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, inwestycje w obszarze nowych technologii, dotacje unijne dla firm oraz programy finansowane z krajowych środków mogą ułatwić osiągnięcie zamierzonych celów. Najlepiej więc już teraz skontaktować się z doradcą i zapytać o dostępne fundusze unijne lub pieniądze do wykorzystania w obszarze nowoczesnych technologii. Doradca przygotuje najlepsze propozycje programów UE zarządzanych w taki sposób, aby zapewnić finansowanie firmom, które rzeczywiście tego potrzebują. Z pomocą doradcy przygotowanie wniosku o dotację będzie równie łatwe, jak założenie firmy.