Szansa dla dolnośląskich przedsiębiorców. Bawaria otwiera się na współpracę
Jego kluczowe obszary skupiają się m.in. na nauce, przemyśle, opiece zdrowotnej i inwestycjach w nowe technologie. „Nie jest to pierwsza delegacja” - przypomina Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, argumentując, dlaczego nasz region skorzysta na tej współpracy:
„Dolny Śląsk od lat współpracował z Saksonią, z Dolną Saksonią, z Brandenburgią. Bawaria jest najmocniej rozwijającym się regionem globalnych koncernów w Niemczech. Dolny Śląsk wykorzystując te relacje, powiem wprost, będzie uczył się kooperowania z mocarstwowymi firmami, takimi jak Intel, które inwestują na Dolnym Śląsku” - mówi Radiu Wrocław Marek Łapiński.
Przedsiębiorcy cieszą się z nowych możliwości
Taka współpraca to też dobra wiadomość dla lokalnych przedsiębiorstw. Prezes BZB UAS, które w swojej pracy wykorzystuje bezzałogowe systemy latające, przekonuje, że to wyjątkowa okazja, bo bawarskie firmy, jak np. Airbus, to światowi giganci, których działania wpływają na cały europejski rynek.
„To oni lobbują przepisy dotyczące regulacji prawnych, regulacji w przestrzeni powietrznej. Te przepisy również obowiązują nas, jako że jesteśmy w Unii Europejskiej. Jeżeli my możemy razem z nimi wypracowywać pewne rozwiązania, to dla nas jest to bardzo duże ułatwienie i dla nas jest to szansa, żeby świadczyć coraz to więcej usług nie tylko w Polsce, ale również na rynku europejskim” - dodaje Kacper Budnik.
Handel na wysokim poziomie
Polska jest piątym co do wielkości partnerem handlowym Bawarii, z importem wynoszącym 10,9 miliardów euro i eksportem na poziomie 14,1 miliardów euro. Dokument o współpracy podpiszą Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Premier Wolnego Państwa Bawarii dr Markus Söder.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.