Minister klimatu o Odrze: strategia, renaturalizacja, monitoring
Nowelizacja ustawy o rewitalizacji Odry musi uwzględniać procesy renaturyzacyjne, naturalne procesy zarówno oczyszczania, jaki i gromadzenia wody - podkreśliła we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej we Wrocławiu poinformowała, że prowadzone są międzyresortowe prace nad nowelizacją ustawy o rewitalizacji Odry. Uściśliła, że proces legislacyjny związany z tą nowelą prowadzony jest w resorcie infrastruktury.
„Nowela będzie dokumentem, który musi uwzględnić to, że do Odry należy podejść jako do rzeki wymagającej postawienia na takie typowe, naturalne procesy zarówno oczyszczania, jak i gromadzenia wody” – mówiła minister.
Hennig-Kloska podkreśliła też, że przygotowywana nowela będzie dotyczyła również „wielu obszarów pobocznych”. W tym kontekście wskazała na regulacje dotyczące wsparcia służb w likwidacji nielegalnych zrzutów wód do rzeki.
Nowelizacja jesienią?
Pod koniec maja wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska w rozmowie z PAP powiedziała, że nowelizacja ustawy o rewitalizacji Odry „musi wejść w życie w tym roku”. Dodała, że spodziewa się, że nowelizacja zostanie uchwalone w trzecim kwartale tego roku.
Zielińska podkreśliła wówczas konieczność zmian wielu zapisów, które znajdują się w ustawie o rewitalizacji Odry. „Jest tam cały zestaw inwestycji regulujących Odrę, a wiemy, że regulacja i przeregulowanie tej rzeki było jedną z przyczyn katastrofy ekologicznej. A zatem plany dotyczące tego obszaru powinny zostać z tej ustawy wykreślone” – mówiła.
Ustawa o rewitalizacji Odry została przyjęta przez Sejm w lipcu 2023 r. Celem regulacji jest, jak podawał wówczas resort infrastruktury, zapewnienie odpowiednich zasobów wodnych i poprawa jakości wody w rzece Odrze, przez m.in. realizację inwestycji mających poprawić lub przywrócić właściwe funkcjonowanie środowiska naturalnego (renaturyzacja i budowa stopni wodnych), zapewnienie wsparcia finansowego określonych inwestycji, przesądzenie o pierwszeństwie realizacji lub dofinansowania określonych inwestycji, które powinny być realizowane zarówno na rzece Odrze, jak i w jej dorzeczu.
Ustawa określa m.in. szczegółowe zasady i warunki przygotowania inwestycji mających na celu poprawę warunków środowiskowych rzeki Odry w zakresie ilości i jakości wody w rzece, a także środowiska wodnego oraz zwiększenie możliwości retencjonowania wody na obszarze zlewni tej rzeki; zasady wsparcia finansowego przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej; zasady realizacji działań mających na celu odbudowę ichtiofauny w rzece Odrze.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.