Z cyklu "deweloper remontuje miasto" — ulica Bernardyńska odzyskuje blask
W ciągu prawie ośmiu wieków swojego istnienia, ulica Bernardyńska wielokrotnie zmieniała wygląd, długość, a nawet... nazwę. Wytyczona po raz pierwszy w 1263 roku, funkcjonowała jako Ziegengasse (Kozia), Thalgasse (Dolinna lub Dolina) czy Kirchstrasse (Kościelna). Współczesna nazwa ulicy nawiązuje do wybudowanego przy niej w XV wieku klasztoru i kościoła Bernardynów, których pojawienie się było istotnym impulsem w rozwoju okolicy, skupiającej m.in. wielu tkaczy i sukienników. Co szczególnie ciekawe, przed zasypaniem w tym rejonie miasta ramion rzeki Oławy, w pewnym okresie Bernardyńska posiadała w swym ciągu nawet dwa niewielkie mosty.
Kolejny ważny rozdział w historii tej okolicy
Postawiono na projekt zgodny z duchem miejsca i jednocześnie twórczo wykorzystujący jego urbanistyczny potencjał. Przy ulicy, traktowanej do tej pory przez wrocławian i turystów głównie jako łącznik komunikacyjny, powstaje m.in. kameralny plac, zamknięty charakterystyczną dominantą, którą stanowi ściana dawnego kościoła przy klasztorze Bernardynów.
Prace rozpoczęły się w III kwartale 2023 roku i objęły m.in. kompleksowy remont ul. Bernardyńskiej od skrzyżowania z Aleją Słowackiego po skwer Wrocławianek, a także przebudowę części chodnika wzdłuż ul. Janickiego. Wraz z kolejnym etapem realizacji Bernardyńskiej, deweloper przeprowadzi dalszy remont ulicy, która już w najbliższych latach ma zyskać nowy blask na miarę zdobiącej ją historycznej i współczesnej architektury.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.