Twierdza Srebrna Góra doceniona przez prestiżowy magazyn podróżniczy
Laureatów wyłoniono spośród 48 zgłoszeń ze wszystkich województw, a decydujący głos mieli czytelnicy w internetowym głosowaniu. W tegorocznej edycji na turystyczne miejsca w całym kraju oddano ponad 250 tys. głosów.
Głosowanie odbyło się jeszcze przed oddaniem nowej trasy zwiedzania, której ideą przewodnią jest to, jak zbudowano twierdzę. "Możemy tam zobaczyć repliki maszyn budowlanych, koła deptakowe, dźwigi, żurawie. Mamy też budynek rzemieślniczy, panie w strojach historycznych układają z naszymi gośćmi kola do armat, wylepiamy dachówki, cegły po to, żeby ten nasz turysta mógł się przenieść w XVIII wiek" – tłumaczy Prezes Twierdzy Srebrna Góra, Emilia Pawnuk.
Turyści chętnie biorą udział w warsztatach. "W tej chwili próbuję utworzyć dachówkę. Zachwalam, dużo ciekawych rzeczy, przed chwilą koło złożyłam, także jest co robić" - mówią Radiu Wrocław.
"Udało nam się na nową trasę przyjść zaraz po otwarciu, także jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy mogą tego doświadczyć. Bardzo fajne doświadczenia. Robi to duże wrażenie, że zostało to wybudowane w tak szybkim czasie" - powiedzieli Radiu Wrocław turyści z Nysy.
Jak dodaje prezes Emilia Pawnuk - cudem była sama budowa fortu, ale nie tylko... "Sam król Fryderyk Wielki decydując się na budowę w tym miejscu twierdzy, postawił na cud. Dodatkowo ludzie, którzy są dookoła nas, to coraz większe grono sympatyków. Cudem na pewno jest to, że skutecznie od 20 lat pozyskujemy środki zewnętrzne - można już oszacować, że ponad 70 mln złotych".
Twierdza Srebrna Góra jedynym "cudem" z Dolnego Śląska
Tak wygląda lista szesnastu laureatów:
- Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra
- Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku
- Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe
- Lubuskie – Park Dworski w Iłowej
- Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej
- Małopolskie – Zamek w Muszynie
- Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku
- Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej
- Podkarpackie – Zamek w Łańcucie
- Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach
- Pomorskie – Bory Tucholskie
- Śląskie – Bielsko-Biała
- Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
- Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński
- Wielkopolskie – Pyzdry
- Zachodniopomorskie – Darłowo
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.