Orlen: z wiatru pochodzi 19 proc. energii elektrycznej produkowanej w UE
"W światowym dniu wiatru warto przypomnieć, że już prawie 1/5 energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru. Będzie jej jeszcze więcej, między innymi dzięki budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, która pokryje 3 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną" - wskazała w sobotę na platformie X Grupa Orlen.
W krótkim filmie dołączonym do wpisu koncern przypomniał, że z wiatru produkowane jest 466 TWh, czyli 19 proc. całej energii w UE. W Danii jest to 56 proc., w Irlandii 36 proc. W Polsce w ub.r. było to ok. 13 proc. Zakończenie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na 2026 rok.
W światowym dniu wiatru warto przypomnieć, że już prawie 1/5 energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru. Będzie jej jeszcze więcej, między innymi dzięki budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, która pokryje 3% zapotrzebowania Polski na energię… pic.twitter.com/5Yn9Ydy17U
— ORLEN (@GrupaORLEN) June 15, 2024
Światowy Dzień Wiatru (ang. Global Wind Day) jest obchodzony od 2007 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Światowej Rady Energetyki Wiatrowej - podaje na swoich stronach internetowych Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pędzi-wiatr, czyli można odfrunąć
W sprzyjających warunkach wiatry mogą się rozpędzić nawet do 300 km/h. Rekord padł w 1996 roku na australijskiej wyspie Barrow Island i wiał z prędkością 408 km/h.
Wiatr może wpływać na zachowanie ludzi - powodować problemy kardiologiczne, zaburzać koncentrację, wywoływać rozdrażnienie, a nawet agresję. Przykładem takiego wiatru jest występujący w Tatrach halny, który przynosi szybką zmianę pogody, głównie temperatury powietrza i wilgotności oraz towarzyszy mu wzrost ilości jonów dodatnich w powietrzu.
WFOŚIGW przypomina, że wiatry i ich prędkość oraz występowanie prądów strumieniowych wpływają na maksymalne prędkości przelotowe samolotów. Wiatr może spowodować również gwałtowną zmianę temperatury. Przykładem jest występujący w Górach Skalistych „chinook” – ciepły, suchy wiatr typu fenowego, który potrafi przynieść kilkunastostopniowy wzrost temperatury w ciągu kilku minut - rekordowa wartość to wzrost o 27 st. C w 2 minuty odnotowana w Speaffish w Dakocie Południowej 22 stycznia 1943 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.