Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju coraz bliżej listy UNESCO
Międzynarodowy projekt "European Paper Mills", który skupia 6 młynów z 5 krajów, będzie koordynowany przez Polskę. W Dusznikach-Zdroju omówiono plan współpracy muzeum z władzami samorządowymi. Jak powiedział Radiu Wrocław Maciej Szymczyk, dyrektor dusznickiej papierni, to czas, by przygotować się na przyjęcie dwukrotnie większej liczby turystów:
"Obecnie Muzeum Papiernictwa nie jest przygotowane do dwu, trzykrotnego wzrostu zwiedzających i już są konkretne propozycje jak rozwiązać problem parkingów, budowy nowego centrum obsługi turystów, gdzie będą sprzedawane bilety, nawet może zostawić bagaż na czas zwiedzania."
Burmistrz Dusznik: W uzdrowisku musi powstać nowa infrastruktura
Przemysław Kuklis przekonuje, że potrzebna jest nowa infrastruktura - przyjazna turystom i przygotowana na wzmożony ruch turystyczny.
"Myślimy też o takim miejscu dla kamperów, żeby mogli przyjechać turyści również z tej formy korzystający. Przede wszystkim infrastruktury towarzyszącej, czyli na przykład kawiarni, barów, tam gdzie gestorzy mogliby przyjąć tych naszych gości.", mówi Przemysław Kuklis.
Muzeum Papiernictwa będzie koordynowało współpracę z pozostałymi młynami (Vielkich Losin, Hamburga, Niederzwonitz, Capellades i Pesci). Jak przyznała Radiu Wrocław, Izabela Mieczkowska z działu promocji i wydawnictw, dusznicka papiernia jest wyjątkowa.
"Jesteśmy jedynym takim obiektem w Polsce, który cały czas zajmuje się produkcją papieru bazując na metodach, które zostały wynalezione jeszcze w średniowieczu we Włoszech, więc one mają ponad 800 lat. Nikt inny tak naprawdę tego nie robi. Polichromie, XVII, XVIII wieczne, malowidła też bardzo unikatowe, na pewno nie były malowane w takich budynkach, jak nasz."
Już teraz muzeum odwiedza ponad 60 tys. turystów, a po uzyskaniu wpisu liczba ta się podwoi. Wspólna nominacja młynów papierniczych pięciu krajów, ma zostać przedłożona do 2028 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.