Czterdzieści lat Słowackiego we Wrocławiu
Niedługo minie czterdzieści lat od odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego. Z okazji tej rocznicy koło monumentu zorganizowano w poniedziałek uroczysty apel z udziałem uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr IX, którego wieszcz jest patronem.
- Szkoła ma w tej historii swój udział - zdradza słuchaczom Radia Wrocław Małgorzata Garbacz, absolwentka placówki:
"W latach 70. trojka uczniów uzbierała pieniądze z wykopków ziemniaczanych i zaniosła pierwszą wpłatę do Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Czekały na pomysł i rzeczywiście w 1984 pomnik został odsłonięty."
- Został odlany w Gliwicach, a później przetransportowany Odrą do Wrocławia - wspomina Wiesław Geras, ówczesny wiceprezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia:
"Na całej trasie się zatrzymywał, później, jak wpłynął do portu, otwartym samochodem jechał przez miasto, a kwiaciarki w Rynku obdarowały go kwiatami. Później stanął przed pomnikiem Fredry - dwaj pisarze się spotkali."
Z rynku monument trafił w docelowe miejsce - do parku Słowackiego, gdzie stoi do dziś, między Muzeum Architektury a Muzeum Narodowym. Postał z inicjatywy środowiska akademickiego i szkolnego, a zbiórkę funduszy, nagłośnioną przez Wieczór Wrocławia, koordynował społeczny komitet.
- Po latach starań pomnik odsłonięto 6 maja 1984 roku - dodaje Izabela Koziej, dyrektorka 9 LO we Wrocławiu:
"40 lat temu, jako młoda nauczycielka z moimi kochanymi klasami przygotowywaliśmy tę uroczystość, przyjęliśmy 46 delegacji z całej Polski. Pięknie to wszystko wyglądało, choć po odsłonięciu pomnika rozpoczęła się burza."
Pomnik, według projektu Wacława Szymanowskiego, wykonał Andrzej Łętowski.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.