10. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. Uroczystości w Karpaczu
Jak mówi dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu - Zbigniew Kulig, Tadeusz Różewicz był bardzo ważną postacią zarówno dla Dolnego Śląska, jak i dla samych Karkonoszy:
„Tadeusz Różewicz był najwybitniejszym polskim twórcą, tutaj na Śląsku - po Gerhartrcie Hauptmannie, niemieckim pisarzu, a jego twórczość jest poświęcona również i Śląskowi, a my jesteśmy dumni, że przebywając tutaj stworzył poemat, wiersze związane z Karpaczem, z Karkonoszami.”
- Ostatnią wolą poety było to, by urna z jego prochami spoczęła na cmentarzu przy kościele Wang w Karpaczu. To ogromne wyróżnienie dla parafii - mówi pastor Edwin Pech:
„Goście, którzy u nas goszczą w parafii mówią o tym, że przyjechali z powodu miejsca, gdzie został pochowany Tadeusz Różewicz i tez obserwujemy, że wiele wycieczek szkolnych, licealnych obiera sobie za cel swojej wycieczki, właśnie to miejsce.”
Uroczystościom w Karpaczu, związanym z 10-leciem śmierci Tadeusza Różewicza, towarzyszyła także wystawa pt. „ Kartki z Węgier” poświęcona poecie, przygotowana przez Wicekonsulat Węgier we Wrocławiu. Jak mówi Marta Pękalska z Narodowej Biblioteki „Ossolineum” we Wrocławiu - Różewicz był zafascynowany Węgrami:
„Tadeusz Różewicz był na stypendium przez rok na Węgrzech. Nawiązał tam też wiele kontaktów, wiele przyjaźni i też był uważany jako ambasador kultury polskiej na Węgrzech. Jego twórczość była tłumaczona, zwłaszcza jego sztuki były bardzo często obecne w teatrach węgierskich.”
Wystawę można było dzisiaj oglądać w Karpaczu, teraz będzie ona przeniesiona do Narodowej Biblioteki „Ossolineum” we Wrocławiu.
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921r., w Radomsku, a zmarł zmarł 24 kwietnia 2014r. we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.