Bo góry są dla wszystkich

Piotr Słowiński, BM | Utworzono: 2024-04-24 17:18 | Zmodyfikowano: 2024-04-24 17:19
Bo góry są dla wszystkich - Fot: Piotr Słowiński
Fot: Piotr Słowiński

Jerzy Pokój, przewodniczący sejmiku dolnośląskiego, powiedział, że nie chodzi o to by organizować kolejne konferencje, ale o toby przygotowywać kolejne szlaki. W Karkonoszach ma to być pierwszy międzynarodowy szlak dla niepełnosprawnych ruchowo:

„To co mamy z Kopy do Przełęczy pod Śnieżką, chcemy dalej by można się było ostać do Luční Boudy, która jest przygotowana do przyjęcia takich osób”

Stanisław Szubert z sejmiku osób niepełnosprawnych mówi, że jest kilka inwestycji, które mogą być realizowane, np. dostosowanie remontowanego schroniska Nad Łomniczką w Karkonoszach, czy dalsza poprawa dostępności do Wodospadu Szklarki w Piechowicach:

„Pierwsza rzecz to jest zorganizowanie trasy turystycznej, dodatkowej i nowej od Orlinka do schroniska Nad Łomniczką i wreszcie to jest droga do górnego tarasu Wodospadu Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Mamy na to pieniądze zabezpieczone”

- Przygotowywanie kolejnych szlaków dla potrzeb niepełnosprawnych w obszarach górskich może powodować też nowe problemy - podkreśla przewodnik sudecki i szef służby leśnej Karkonoskiego Parku Narodowego Krzysztof Bisaga:

„My musimy także pamiętać o tym, że musimy zagwarantować tym osobom miejsca parkingowe, gdzie mogą zatrzymać samochód. Bo z tym jest problem większy”

Dla wielu niepełnosprawnych wyprawa w góry, nawet przygotowanymi specjalnie szlakami oznacza konieczność zaangażowania asystentów, ludzi którzy pomogą dostać się w wymarzone miejsce. Tworzone są bazy danych takich wolontariuszy podobnie jak powstają wypożyczalnie sprzętu ułatwiającego górskie wyprawy osobom, które jeszcze niedawno nie miały na to szans.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.