Specjaliści leczenia chorób rzadkich z całej Europy zjechali do Wrocławia
Medycy, różnych specjalności, dyskutują o nowoczesnych terapiach. -Wrocławska Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej może pochwalić się autorską metodą zespolenia zarośniętego przełyku, która został doceniona na świecie, tłumaczy rezydent Bartosz Gogolok.
-Zdecydowanie jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w naszym kraju, jeśli chodzi o możliwości, o zdolności operacyjne naszego zespołu. Naprawdę bardzo dobrze sobie radzimy i jesteśmy też na świecie znani, miedzy innymi przez osobę profesora Patkowskiego, jeśli chodzi na przykład o leczenie zarośnięcia przełyku u noworodków.
W obradach uczestniczy 150 osób, są to przedstawiciele ośrodków zrzeszonych w stowarzyszeniu ERNICA (European Reference Network on Rare Inherited and Congenital Anomalies), skupiającym ponad 50 europejskich placówek, zajmujących się wadami dziedzicznymi i wrodzonymi. Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej, prof. Dariusz Patkowski nie ukrywa, że wrocławski ośrodek ma się czym pochwalić.
-Jesteśmy znani w Europie, wiedzą co robimy. Zawsze jest wymiana doświadczeń, a najlepszym dowodem jest to, że od poniedziałku już, cztery osoby, które podglądają jak operujemy i co robimy. Widać, że chyba ma to znaczenie, że inny chirurg przyjeżdża do drugiego chirurga i chce od niego się czegoś nauczyć.
Autorska metoda zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji opracowana przez zespół wrocławskiej kliniki została niedawno uznana za najlepszą pracę prezentowaną na świecie w obszarze chirurgii dziecięcej. Zwyciężyła w konkursie „Best of the best in pediatric surgery 2024”.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.