Jutro Światowy Dzień Choroby Parkinsona, we Wrocławiu będzie można przebadać się za darmo i bez kolejek
Bez kolejek i skierowania można będzie między innymi skorzystać z konsultacji z neurologami, farmaceutami czy fizjoterapeutami. Jak mówi kierownik Kliniki Neurologii prof. Sławomir Budrewicz, szpital ma do zaproponowania nowoczesne metody leczenia.
"Kwalifikujemy chorych do leczenia operacyjnego, a także leczymy chorych tak zwanymi metodami infuzyjnymi, czyli podawaniem lewodopy obecnie do jelitowo. Myślę, że już niedługo także podskórnie, a także podskórnym podawaniem apomorfiny." Te leki łagodzą objawy Parkinsona - dodaje specjalista.
Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreślają, że wczesna diagnoza daje większe możliwości skutecznej terapii, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Jak mówi neurolog Ewa Koziorowska-Gawron badania naukowe potwierdzają, że zaburzenia węchu mogą pojawić się na wiele lat przed zachorowaniem.
"Coraz częściej się okazuje, że one na wiele, wiele lat wcześniej przed wystąpieniem objawów klinicznych, jak drżenie spoczynkowe, sztywność, spowolnienie, występują i okazuje się, że to były pierwsze objawy choroby Parkinsona. One się już potem utrzymują, ten węch nie wraca."
Konsultacje, wykłady i warsztaty dla chorych i ich bliskich, w klinice przy Borowskiej we Wrocławiu, zaczynają się jutro o godzinie 9:00. Dzień Otwarty potrwa do godziny 14:30.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z prof. Sławomirem Budrewiczem:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.