Wałbrzyska barbórka może zostać ujęta na liście UNESCO

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2024-03-27 07:16 | Zmodyfikowano: 2024-03-27 07:18
Wałbrzyska barbórka może zostać ujęta na liście UNESCO - fot. Stara Kopalnia
fot. Stara Kopalnia

Przygotowywano go wspólnie z partnerami z Górnego Śląska i Austrii oraz Luksemburga. -To wpis seryjny, który łączy najważniejsze tradycje z wielu ośrodków górniczych - mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni:

"Mamy zaszczyt być jednym z reprezentantów międzynarodowego wniosku +Barbórka i tradycje górnicze+. Oprócz Starej Kopalni, ale tak naprawdę wszystkich tradycji, które są związane z naszą barbórką w Wałbrzychu, oraz w okolicy - razem z nami mamy również przedstawicieli z Górnego Śląska, z Luksemburga, oraz z Austrii."

Dokument opisuje wyjątkowe cechy barbórek z kilku ośrodków górniczych. -W Wałbrzychu to tradycyjna parada górnicza oraz biesiada dla dzieci - mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni:

"Biesiada górnicza dla szkół, dla dzieci, która powstała na bazie karczmy piwnej, więc mamy i skok przez skórę, i mianowanie na górnika, picie soków na komendę, występy orkiestry górniczej. Co roku przypominam, że ponad 400 dzieci z lokalnych szkół bierze w niej udział, od blisko już 10 lat."

- Barbórka kopalni węgla kamiennego, jako tradycja górnicza, jest interesująca, ale to ta wałbrzyska w pewien sposób się wyróżnia - dodaje Jan Jędrasik.

"W tym wniosku, jako jedyni mamy, jako kultywowanie tradycji górniczych, tą biesiadę szkolną, która jest rzeczywiście ewenementem w skali kraju, ale też jak śledziłem cały ten wniosek i jego opis, to rzeczywiście wśród tych depozytariuszy z Austrii i z Luksemburga takich aktywności nie ma."

Biesiada szkolna to odpowiednik barbórkowej karczmy piwnej. Z tą jednak różnicą, że skierowany do najmłodszych. Podczas biesiady dzieci poznają górnicze tradycje poprzez dostosowane dla nich zabawy.

- Barbórka dla dzieci to okazja do nauki o tradycji górniczej, która jest tu kultywowana pomimo zaprzestania wydobycia węgla 30-lat temu - mówi Stanisław Zubalski, emerytowany górnik:

"Przychodzą dzieci, są zapraszani na taką biesiadę. Barbórka trwa praktycznie 4-5 dni. Jest tak samo i mikołaj górniczy. Tradycje są przenoszone dla tych dzieci. Oprócz tego górnicy też się spotykają w szkołach. Opowiadają o tej swojej ciężkiej pracy i to owocuje tym, że pamięć o tych górnikach jest bardzo dobra."

Pomysł na wpis pojawił się w 2019 roku, jednak Stara Kopalnia mogła dołączyć do grupy dopiero w 2022, kiedy Barbórkę wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wniosek wkrótce trafi do siedziby UNESCO. Jeśli wszystko się powiedzie, informację o ewentualnym wpisie powinniśmy poznać w 2025 roku.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.