Na drodze do samodzielności. Pomoże Dolnośląskie Centrum Wsparcia
- Oprócz samej rehabilitacji, pacjenci otrzymają wsparcie w zakresie doradczym, zawodowym, ale również w uzyskaniu finansowania z instytucji publicznych - mówi Radiu Wrocław Rafał Mikołajczyk, współzałożyciel fundacji Moc Pomocy. - Takich miejsc nie ma w Polsce, ani tutaj na Dolnym Śląsku, i najważniejsze dla nas jest to, że w tej przestrzeni będzie możliwość wsparcia wielu osób z różnymi niepełnosprawnościami. I będzie to wsparcie kompleksowe - dodaje.
Usługi Dolnośląskiego Centrum Wsparcia są dostępne bezpłatnie. Można z nich skorzystać poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej lub kontakt telefoniczny. Centrum znajduje się przy ul. Poświęckiej 8 we Wrocławiu, na terenie Szpitala Rehabilitacyjnego. Bartosz Kaczmarek, współzałożyciel fundacji podkreśla, że obecnie nie ma miejsca, które poprowadzi od początku do końca pacjenta przez rehabilitację. - Jeśli chodzi o osoby, które tracą sprawność w wyniku wypadku, to niestety, nie mamy w Polsce koordynacji poszpitalnej. Pacjent, który opuszcza szpital, nie do końca wie, jak ma postępować w świetle tych przepisów. Ta pomoc jest bardzo mocno rozproszona - podkreśla.
W 2023 roku na polskich drogach doszło do ponad 20 tys. wypadków drogowych. Z powodu choroby lub nieszczęśliwego wypadku dochodzi rocznie do ok. 12 tys. amputacji, ok. 1000- 1200 osób ulega urazowi rdzenia kręgowego, a u 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu. Łącznie ok. 124 tys. osób rocznie potrzebuje pomocy - podaje Fundacja Moc Pomocy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.