Pokażą turystom relikty wrocławskiej siedziby Piastów [FILM]

BM | Utworzono: 2024-02-27 14:36 | Zmodyfikowano: 2024-02-27 14:37

- Zastąpienie drewnianej konstrukcji murowaną zainspirowane przez księcia Bolesława Wysokiego zapoczątkowało całe stulecie kolejnych zmian zabudowy. To był jednak przełom, bo odtąd Wrocław zwiększył swoje znaczenie – mówi Radiu Wrocław dr Aleksandra Pankiewicz, archeolog z Uniwersytetu Wrocławskiego:

„Zamek książęcy, taki z prawdziwego zdarzenia. To też jedno z najstarszych zastosowań cegły na ziemiach polskich, co zostało potwierdzone badaniami zapraw.”

Bardzo dynamiczna i owocna ostatnia dekada działań potwierdza znaczenie tutejszego grodu, jeszcze zanim drewniane palisady zastąpiono cegłą. - Liczne formacje konne mogły towarzyszyć tylko wielkim wodzom albo samym władcom. Wybranych było stać na utrzymanie konia, nie wspominając o wydatkach na wyposażenie, a to właśnie odnaleźliśmy – dodaje Aleksandra Pankiewicz:

„Mieszkali tutaj wojowie, dlatego, że na ten okres, kiedy rządził Bolesław Chrobry i nieco późniejszy, przypada bardzo liczne znalezisko ostróg i innych elementów uzbrojenia.”

Jedyne z po dziś dzień stojących na Ostrowie Tumskim dawnych budowli zamku jest niewielki kawałek muru biegnącego wzdłuż starej Odry przy Mostach Młyńskich oraz kościół św. Marcina. Ceglana konstrukcja przestała istnieć po przenosinach władców do nowego zamku w miejscu obecnego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przygotowane do zwiedzania ślady twierdzy mieszczą się tuż obok klasztoru Sióstr Notre Dame. Dotąd niewielką część fundamentów można było podziwiać w podziemiach zakonnych. Chociaż archeolodzy zajmują się badaniem tej konstrukcji od lat 80, najbardziej owocna była dopiero ostatnia dekada. W tym czasie ostatecznie potwierdzono datowanie.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.