Literatura #7/2024: Maria Paszyńska, Małgorzata Orzeł, Agnieszka Kłos
W audycji książkowej RWK gościli:
Maria Paszyńska – Wybucha druga wojna światowa. patriotyczna młodzież rwie się do walki. Po kapitulacji Warszawy młodzi ludzie nie porzucają marzeń o wolności. Marianna Jurasz, wielbicielka szachów i matematyki, wstępuje do konspiracji. Jej talenty, uroda i charakter sprawiają, że zostaje wysłana przez dowódców AK na niebezpieczną misję… „Kochankę nazistów” (Wydawnictwo FILIA) prezentujemy w formie audiobooka na naszej antenie. Rozmawialiśmy z jej autorką:
POSŁUCHAJ
Małgorzata Orzeł – pierwsze drukowane wydanie „Pana Tadeusza” ukazało się we Francji 28 czerwca 1834 r. Ale to właśnie w lutym, a dokładnie w nocy z 13 na 14 lutego 1834 r. Adam Mickiewicz zakończył pracę nad słynnym dziełem. Udaliśmy się więc na wrocławski rynek, do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a właściwie to do oddziału tejże instytucji, a więc do Muzeum Pana Tadeusza gdzie przechowywany jest j e d y n y istniejący rękopis dzieła. O jego historii i znaczeniu opowiadała kustosz tegoż.
POSŁUCHAJ
fot. Muzeum Pana Tadeusza
Agnieszka Kłos – Poetka, krytyczka sztuki, wykładowca Historii Wzornictwa, Socjologii Sztuki i Krytyki Artystycznej na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Doktor nauk historycznych, zajmująca się w swojej pracy badawczej związkami sztuki i drugiej wojny światowej. Jej najnowsza książka „Las zaginionych ludzi” (Wydawnictwoj) „boleśnie dotyka historii Ziem Zachodnich (zwanych Odzyskanymi), które w literaturze nie doczekały się spojrzenia z perspektywy historii środowiskowej, czyli wspólnych związków człowieka z przyrodą. Opowiada o historii Dolnego Śląska z perspektywy lasu i sąsiadującej przestrzeni, która wpływa na życie i losy mieszkańców, przesiedlonych ze Wschodu.”
POSŁUCHAJ
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.