Zmiany klimatu kontra zdrowie człowieka przewodnim motywem Wrocławskich Dni Darwina
- Dzielimy się tym, co już wiemy, a to z kolei rodzi nowe pytania. Szczególnie to, jak zmienia się nasze zdrowie, jest pewnym wyzwaniem prowokującym dyskusję i działania – mówi Radiu Wrocław biolog, Robert Dobrowolski, jeden ze współorganizatorów:
„Jedno z największych wyzwań współczesnego świata, tak naprawdę, jedynie wymiana myśli międzydyscyplinarnej pozwana na szerszy kontekst zrozumienia istoty rzeczy, związanej zarówno z przyczynami zmian klimatu, jak i oceną ich skutków.”
Chociaż ewolucja jest efektem już zaistniałych zmian, biolodzy wraz ze słuchaczami wykładów poszukują wskazówek na temat kierunków, jakie będą wyzwaniem nieodległej przyszłości. - Spada libido, spada poziom testosteronu czy waga noworodków. Metody na hamowanie tych zjawisk są efektem wielu takich spotkań jak nasze dyskusje. Szukanie kolejnych sposobów to nasz cel – mówi Radiu Wrocław – dodaje Robert Dobrowolski:
„Tak, żebyśmy mogli znaleźć odpowiedź na część z tych pytań z pracownikami różnych dyscyplin badających ten sam problem, związany z adaptacją do zmian klimatu.”
Poprzez Wrocławskie Dni Darwina organizatorzy starają się przedstawić wielowymiarowość wpływu Karola Darwina na naszą dzisiejszą rzeczywistość. Wybór XIX-wiecznego biologa na patrona imprezy to też sposób, by uczcić dorobek naukowca, który od 1861 roku znajduje się na liście doktorów honoris causa Uczelni.
Wykłady i dyskusje odbywają się tradycyjnie w Dużej Sali Wykładowej Wydziału Nauk Biologicznych przy ul. Sienkiewicza. Niedzielne, wieńczące festiwal panele trwają od godz. 11, a ostatni z wykładów rozpocznie się ok. 16:00.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.