Czy we Wrocławiu jest za mało zabytków? [WIDEO]
- We Wrocławiu tylko 10% z ponad 10 tysięcy zabytków wpisanych do ogólnej ewidencji, uwzględnionych jest w rejestrze, który daje obiektom największą ochronę - mówi Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia:
- Co roku dodajemy do tego tysiąca jedynie kilka sztuk. Kiedy popatrzymy na przykład na Warszawę, to tam nie 10 procent zabytków jest uwzględnionych w rejestrze, tylko połowa. I Warszawa tak bardzo zniszczona podczas wojny ma zabytków w rejestrze ponad dwa razy więcej niż Wrocław.
W 2023 roku we Wrocławiu do rejestru zabytków dodano 6 obiektów.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Daniel Gibski, który czuwa nad rejestrem wyjaśnia, ze wypisywane są tam obiekty z całego Dolnego Śląska:
- Musimy siły rozłożyć na wszelkie obiekty, które mamy. Wrocław tez jak najbardziej, tutaj są bardzo duże potrzeby. Ale w naszym województwie w całości są bardzo duże potrzeby. Natomiast co trzeba podkreślić, my mamy jedną czwartą zasobów zabytków w naszym kraju, to wszystko jęt skoncentrowane na terenie województwa dolnośląskiego. I jak na razie wpisów do rejestru mamy na terenie kraju najwięcej.
Najnowsze wrocławskie obiekty wpisane do rejestru zabytków, to budynek powozowni przy ul. Krasińskiego, willa Colonia i kamienice przy ul. Glinianej, Wapiennej i Grunwaldzkiej.
Na całym terenie województwa dolnośląskiego Wojewódzki Konserwator Zabytków w zeszłym roku wydał 30 pozytywnych decyzji, które w sumie objęły ochroną 37 budynków.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.