Wrocławski szpital w czołówce pod względem liczby przeszczepów
Jeden z twórców ośrodka kardiochirurgii w USK dr Roman Przybylski podkreśla, że dzięki temu pacjenci nie umierają czekając na przeszczep w Warszawie, Zabrzu czy w Krakowie, tylko są na bieżąco operowani we Wrocławiu.
- Z ogromną satysfakcją odbieram telefony od kolegów kardiologów, którzy mówią: wiesz, no do tej pory próbowaliśmy wysyłać tych chorych gdzie się dało, Warszawa, Zabrze, ale wiadomo że byliśmy w kolejce. Często nie dożywali, a teraz dożywają i wracają do nas w pełni sprawni i to jest największa frajda.
We wrocławskiej klinice działa zespół Shock team, który zabezpiecza pacjentów w ciężkim stanie, wymagających przeszczepu serca, do czasu znalezienia odpowiedniego organu. W całym kraju na nowe serce czeka około 400 pacjentów. W działającym od lutego 2021 roku wrocławskim ośrodku transplantacji serca wykonano w sumie 133 przeszczepienia, z czego 45 w minionym roku.
W ogólnopolskim Dniu Transplantacji Wrocław przypomina o rozpoczętej w styczniu kampanii społecznej „Zgoda to dar życia. Tak, chcę być dawcą”. Inicjatorzy akcji chcą przekonywać mieszkańców i młodzież szkolną do rozmowy na temat transplantacji. Jak mówi Agata Dzikowska z Urzędu Miejskiego, zainteresowanie kampanią jest bardzo duże.
- Rozpoczęliśmy 9 stycznia czyli dwa tygodnie temu i mamy już ponad tysiąc pobrań wrocławskiej Karty Dawcy. Jest link, w który klikają wrocławianie, pobierają i mam nadzieję drukują Karty Dawcy, a przede wszystkim rozmawiają o tym w domu, że taka jest ich świadoma decyzja, że w przypadku nieszczęścia, chcą podzielić się tym co mają najcenniejsze i uratować komuś życie.
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 r. Przypada 26 stycznia w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.