Uliczne love story [REPORTAŻ]
Historie kilku z nich w reportażu Elżbiety Osowicz "Uliczne love story":
Bohaterowie reportażu:
- Agnieszka od wielu lat nocuje pod gołym niebem - nie chce pomocy.
- Ela i Andrzej od kilkunastu lat żyją na ulicy, teraz spędzają czas na dworcu, myślą o wyjeździe za granicę.
- Maria przez całe życie pracowała dorywczo, mieszkała w wynajmowanych pokojach. Teraz kiedy ma już ponad 70 lat nie może znaleźć zatrudnienia, dostaje niewielki zasiłek, ale nie narzeka i nie domaga się pomocy. Od niedawna korzysta z programu Housing First.
Metoda Housing First – Najpierw Mieszkanie umożliwia szybki dostęp do stałego, samodzielnego mieszkania dla osób bezdomnych. Program nie wymaga udziału w leczeniu psychiatrycznym ani okresu trzeźwości jako warunku wstępnego wejścia do mieszkania. Wszystkie usługi wsparcia i leczenia oferowane są za pomocą działania skoncentrowanego na danej osobie. Program okazał się skuteczny także w przypadku osób doświadczających długoterminowej lub powtarzającej się cyklicznie bezdomności, które, oprócz zapotrzebowania na inne rodzaje wsparcia, często nie posiadają żadnego oparcia społecznego, tj. możliwości uzyskania pomocy ze strony rodziny czy przyjaciół oraz są wykluczone ze swoich społeczności.
W reportażu udział wzięła także Betka Ptak streetworkerka z MiserArt.
Ze streetworkingiem związane jest też funkcjonowanie Ambulatorium Ulicznego MiserArt z ambulansem medycznym. W MiserArt oraz w miejscach niemieszkalnych, do których docierają streetworkerzy oraz ratownicy medyczni, świadczona jest pomoc osobom o utrudnionym dostępie do usług medycznych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.