Debata polityczna: Ułaskawienie Wąsika i Kamińskiego, jawność majątków, zarobki
Gośćmi Debaty Politycznej Radia Wrocław byli: Mateusz Masłowski (Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga), Robert Leszczyński (Platforma Obywatelska), Marta Czech (Konfederacja), Ryszard Kessler (Nowa Lewica), Krzysztof Maj (Bezpartyjni Samorządowcy), Dariusz Piwoński (Prawo i Sprawiedliwość).
Ja to zrobię, mając pełną świadomość tragizmu tej sytuacji. Również dla urzędu prezydenta Rzeczypospolitej - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu", zapowiadając ponowne ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Z kolei szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek na platformie X napisał: "Toczy się postępowanie ułaskawieniowe. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję niezwłocznie po otrzymaniu opinii prokuratora generalnego. Pan (minister sprawiedliwości, prokurator generalny - PAP) Adam Bodnar zwlekając i nie wypuszczając Posłów z więzienia naraża ich życie i zdrowie".
Adam Bodnar zapowiedział też rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Mateusz Masłowski komentuje, że to dobry krok ze strony ministra Bodnara:
Robert Leszczyński uważa, że jest możliwa niezależna od polityków prokuratura w naszym kraju. Tłumaczy też, że prezydent Andrzej Duda uległ Jarosławowi Kaczyńskiemu, który w piątek ponosił, że droga, którą wybrał prezydent RP nie gwarantuje szybkiego uwolnienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika:
Marta Czech nazywa działania Adama Bodnara "samowolką" oraz "zamachem na prokuraturę, który przypomina rozgrywki mafijne":
Ryszard Kessler ocenia, że prezydent Andrzej Duda próbuje przejść do ofensywy politycznej i próbuje wszystko blokować:
Krzysztof Maj mówi, że dziś najpierw podejmowane są pochopne decyzje, a potem dopiero konsultacje. Tłumaczy, że obecna władza kieruje się polityką odwetu:
Dariusz Piwoński powiedział, że rządzący nie przeprowadzili jeszcze żadnej zmiany zgodnie z prawem i konstytucją:
Dariusz Piwoński komentował ostatnie doniesienia o ogromnych zarobkach dziennikarzy czy menadżerów, którzy byli obsadzani za czasów dwóch kadencji Zjednoczonej Prawicy. Tłumaczył, że na wysokich stanowiskach ludzie dobrze zarabiają, choć nie jest zwolennikiem pełnego ujawniania majątków obywateli:
Krzysztof Maj uważa, że prokuratorzy powinni więcej zarabiać, żeby mogli pozostać niezależni od władzy:
Ryszard Kessler mówi, że jeżeli zarobki będą jawne, to ludzie zobaczą ogromną dysproporcję w społeczeństwie:
Marta Czech przedstawia pomysły Konfederacji na to, żeby nie było właśnie takich dysproporcji, jeżeli chodzi o zarobki Polaków:
Robert Leszczyński uważa, że niektóre zarobki nie powinny być jawne. Dodaje, że obecnie rządzący wprowadzają teraz podwyżki dla wielu grup zawodowych:
Mateusz Masłowski komentuje, że prokuratorzy powinni zarabiać dobrze, bo droga do tego zawodu jest bardzo trudna:
Posłuchaj całej debaty:
cz.1
cz.2
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.