Prawie 30 gatunków dolnośląskich storczyków na wyciągnięcie ręki
Na Dolnym Śląsku najwięcej storczyków występuje w Górach Kaczawskich i Krowiarkach. Te obuwiki, które są najwięszymi polskimi storczykami także można zobaczyć na wystawie. Autorami zdjęć są Waldemara Bena, Marian Bochynek, Karol Bubel, Czesław Narkiewicz i Roman Rybski.
"Takie odkrycia to dwulistnik pszczeli, natomiast obuwik pospolity, który wcale taki pospolity nie jest, został odkryty w okolicach Mysłowa, gdzie od czasów niemieckich nikt go nie notował" - mówi współtwórca wystawy Marian Bochynek.
W sumie zaprezentowanych zostało około 30 gatunków, czyli mniej więcej połowa w ogóle występujących w Polsce. Są jednak też takie gatunki, które zniknęły. Roman Rybski, autor części zdjęć prezentowanych na wystawie, jest prawdopodobnie ostatnim człowiekiem, który widział dolnośląskie storczyki drobnokwiatowe:
"Niestety w tym miejscu, w którym one rosły, nie ma śladu po nich. W tym czasie znalazłem jeden jedyny okaz, w troszeczkę innym miejscu. W późniejszy latach jeździłem jeszcze, ale już go nie znalazłem, także nie wiem, czy on wyginął, czy może się jeszcze pojawi."
Na pewno dolnośląskie storczyki można zobaczyć na zdjęciach, w Muzeum Karkonoskim, a Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze już zapowiada, że w maju będzie organizować storczykowe wyprawy w regionie, dla wszystkich zainteresowanych przyrodą.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.