W Sylwestrową noc nie zabraknie fajerwerków. Jak przygotować psy na ich wystrzały?
Fajerwerki generują hałaśliwe dźwięki, które zwierzętom wydają się nieznane i niebezpieczne. Te dźwięki mogą wywołać u nich strach, prowokując reakcję ucieczki lub ukrywania się.
- Ciężko przyzwyczaić naszego pupila do tak intensywnych dźwięków, ale możemy zminimalizować ten stres po przez trening albo leki - mówi Radiu Wrocław dr inż. Anna Budny-Walczak, dogoterapeutka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
"Trening oczywiście, taki socjalny z człowiekiem, wspomoże, ale trzeba kontaktować się zarówno ze specjalistą w tym zakresie, czyli behawiorystą, jak i także lekarzem weterynarii, jeśli chodzi o dobór leku."
Powinniśmy obalić mit związany z niegłaskaniem przerażonego psa, na pewno nie możemy odtrącać psa, który szuka pomocy u właścicieli - dodaje dr inż. Anna Budny-Walczak
Telewizor lub muzyka zagłuszająca, ciche otoczenie z zasłoniętymi oknami, gryzak i wsparcie właściciela to metody, które mogą pomóc naszym pupilom w przetrwaniu Sylwestra. Dla zwierząt bardzo zestresowanych potrzebna może być dodatkowa pomoc behawioralna oraz trening w krytycznych sytuacjach, a czasem także wsparcie farmakologiczne.
- Psy i koty domowe często nie rozumieją, co się dokładnie dzieje w taki nocny, huczny wieczór - przekonuje dr inż. Anna Budny-Walczak:
"Psy odbierają dźwięki inaczej niż ludzie, a takie głośne wybuchy, osiągające 100 decybeli, mogą powodować dla psa ból fizyczny, somatyczny oraz wpływać na jego stan psychiczny."
Zdaniem dr inż. Anny Budny-Walczak, powinniśmy mieć na uwadze również dzikie zwierzęta, czy te w zoo, ale coraz bardziej powinniśmy uświadamiać, że ten problem również dotyczy ludzi ze spektrum autyzmu. Dla osób ze spektrum autyzmu okres sylwestrowy, zwłaszcza ze względu na głośne wybuchy fajerwerków, może być również wyjątkowo trudny.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.