Wybrano najpiękniejsze szopki betlejemskie, wszystkie do zobaczenia w Muzeum Etnograficznym
Wykonane z ceramiki, szkła, tektury, plasteliny, drewna, liści, grzybów, makaronu czy wydziergane na szydełku, wszystkie można oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Ekspozycja zatytułowana jest „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2023” i jest pokłosiem konkursu zorganizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej działającej w MDK „Śródmieście”.
- Szopki wykonane są z różnych materiałów i w różnych technikach - opowiada o nich kuratorka ekspozycji Joanna Kurbiel:
"W tym roku mamy dużo szopek zrobionych z naturalnych materiałów głównie z drewna z mchu z kory z orzechów z makaronu mamy też szopki ceramiczne z recyklingu z materiałów takich jak z gazety, z koszyka dla kota"
- Tradycja sztuki szopkarskiej jest równie piękna co same szopki - dodaje Joanna Kurbiel:
"Pierwsza taka szopkę zrobiła cesarzowa Helena w Betlejem w IV wieku , natomiast my znamy taką legendę o Świętym Franciszku, który zrobił pierwszą ruchomą szopkę w XIII w., angażują do tego mieszkańców miasta"
W tym roku po raz pierwszy zwiedzający mogą wybrać laureata nagrody publiczności dla najpiękniejszej szopki. Na zwycięzcę i głosujących czekają nagrody. Przez cały czas trwania wystawy osoby zwiedzające ekspozycję mogą oddać swój głos, na karcie do głosowania należy też krótko uzasadnić wybór.
Najpiękniejsze szopki 2023 można oglądać do 28 stycznia 2024 w siedzibie Muzeum przy ulicy Romualda Traugutta 111/113 we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.