Już nie tylko zwiedzanie, ale także nocleg i dobre jedzenie

Bartosz Szarafin, PP | Utworzono: 2023-12-13 06:40 | Zmodyfikowano: 2023-12-13 06:40
Już nie tylko zwiedzanie, ale także nocleg i dobre jedzenie - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

Przeszklona przestrzeń nawiązuje do restauracji istniejącej w tym miejscu przed laty. - Tworząc nową przestrzeń zadbano o utrzymanie wyjątkowego charakteru fortyfikacji - mówią Emilia Pawnuk i Grzegorz Basiński z Twierdzy.

- Obiekt, który powstał w XVIII wieku, nie może być pięknie wygładzony tynkami. To ma być obiekt historyczny z klimatem. Coraz cieplej się robi, bo już tydzień grzejemy. Nie wieje nam wiatr, bo mamy zamknięte wszystko stolarką. Mamy wyposażenie - krzesła, stoły. Wszystko jest już praktycznie uruchomione. Przygotowujemy miejsca na ponad 60 osób.

W nowych wnętrzach przygotowano nowoczesne zaplecze kuchenne i bufetowe. Jest też sala jadalniana mogąca służyć za przestrzeń konferencyjną. Pojawiły się też kilkuosobowe pokoje z łazienkami na łącznie ponad 60 osób. Ściany i sklepienia stanowi odsłonięta, uzupełniona i zakonserwowana cegła. Przestrzenie urozmaica wystawa stała dokumentująca działalność twierdzy tuż po demilitaryzacji. Można tam dowiedzieć się więcej o działalności harcerzy, czy sowiogórskiej kolei zębatej.

- Nowe przestrzenie z epoki urozmaica wystawa, mówiąca o historii turystyki w okolicy - opisuje Radiu Wrocław profesor Tomasz Przerwa.

- To są relikty dawnych czasów związane z wybitnymi postaciami, z wybitnymi przedsięwzięciami. Kolej zębata jest tutaj reprezentowana, turyści z przełomu XIX i XX wieku, kiedy turystyka się w ogóle rodzi. Pamiątki po tej turystyce, ale też polscy harcerze, którzy w latach 60-tych XX wieku jakby na nowo przypomnieli o twierdzy srebrnogórskiej. 

W części jadalnianej przygotowano także specjalne akwaria, które - dość nietypowo - wypełniono elementami znalezionymi podczas remontu. To często fragmenty potłuczonej ceramiki, dawnych butelek i innych odkryć, których nie brakowało. Okazy w lepszym stanie, bilety kolejowe, etykiety, publikacje, przewodniki i wiele innych - można podglądać w gablotach.

W Twierdzy nadal trwa realizacja drugiego projektu o podobnej wartości. Uzupełniane są ubytki w murach, przygotowywane kolejne wnętrza i wystawy oraz odbudowywane mosty do dalszych części fortyfikacji. Wystawa, która wypełni nowe przestrzenie, będzie w atrakcyjny sposób opowiadać o tym, w jaki sposób budowano twierdzę za czasów Fryderyka Wielkiego. Finał prac planowany jest na wiosnę przyszłego roku.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ:


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.