Są szanse na budowę nowej przeprawy nad wrocławską Fosą
O jej budowie mówi się w mieście od lat, ale dotąd nie szło to w parze z realnymi działaniami. Wraz z ogłoszeniem przez miasto przetargu na projekt przeprawy, jej budowa staje się realna. Koncepcja musi uwzględniać wiele elementów okolicznej architektury.
- To obszar pod opieką konserwatora zabytków. Trzeba uwzględnić m.in. łatwe połączenie z przejściem dla pieszych przez ul. Podwale, dokąd docierać będzie kładka — mówi Radiu Wrocław Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji:
"Bardzo wygodne i komfortowe połączenie uzyskaliby zarówno rowerzyści, jak i piesi, bo takie jest założenie tego zadania, że ta kładka byłaby rowerowo-piesza. Chcemy, żeby wpisała się jakby w obraz komunikacyjny w tym rejonie Wrocławia."
Niebagatelna wpływ na wybór magistratu będzie mieć cena. O rozwiązanie od dawna apelowali mieszkańcy i aktywiści. Ci ostatni wnioskowali o nie już w 2018 roku.
- Z jednej strony symbolicznie połączy Przedmieście Oławskie ze Starym Miastem, a poza tym po prostu usprawni ruch i możliwości rekreacji – podkreśla w rozmowie z Radiem Wrocław Miłosz Cichuta z Akcji Miasto:
"To by usprawniło dostęp do Wzgórza Partyzantów, które teraz, jak wiemy, jest remontowane i wkrótce stanie się istotnym miejscem na mapie Wrocławia. Ta kładka znacznie by skróciła tę drogę i zapewniłaby lepszy dostęp mieszkańców do zieleni i samej fosy."
Jak na razie niemal pewne jest, że przeprawa będzie liczyć około 60 metrów długości przy 4 szerokości. Będzie monitorowana i oświetlona. Magistrat zamierza starać się o finansowanie jej budowy środkami z unijnych funduszy. Na propozycje, w których najważniejszym kryterium stanowi cena czeka do 13 grudnia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.