Porada językowa na telefon? Taka od lat 70. działa w Instytucie Filologii Polskiej UWr.
Jest to jedna z najstarszych i najdłużej, a przede wszystkim nadal działających poradni w kraju. Co o sądzą o niej wrocławianie i czy by z niej skorzystali?
"-Myślę, że ma to sens, bo jednak starsi ludzie nie mają takich kompetencji internetowych. Czasami też łatwiej jest wybrać numer, zadzwonić i zapytać żywej osoby.
- No niektóre rzeczy są czasami trudne do określenia, niejednoznaczne. Lepiej się zapytać specjalisty, moim zdaniem".
Poradnia Językowa działa telefonicznie i mailowo. I mimo czasów, w których teoretycznie dylematy językowe możemy sprawdzić szybko w smartfonie, telefon do poradni wciąż dzwoni:
"Nasi stali respondenci to i uczniowie i nauczyciele, ale także redaktorzy prac naukowych, pracownicy administracji państwowej, urzędnicy".
- mówił doktor Marcin Poprawa z Instytutu Filologii Polskiej, który takie telefony odbiera od 15 lat. Jak przyznaje doktor Poprawa językoznawcy zdecydowanie wolą, jednak odbierać telefony, niż odpisywać na wiadomości:
"Poza doraźnymi takimi wskazówkami, udaje nam się zbudować jakiś dialog z osobą, która dzwoni. Jest to też takież żywej, konwersacyjnej formule sposobność, aby przedstawić jakieś szersze interpretacje i konteksty."
Co o takiej telefonicznej formule myślą młodzi wrocławianie, którzy z urodzili się z telefonem z internetem w ręku?
"-Trudni powiedzieć, wszystko jest teraz w internecie i w sumie człowiek nie potrzebuje dzwonić. Z drugiej strony fajnie zasięgnąć opinii eksperta, a nie internauty.
- To pewnie starsze osoby będą wykorzystywać.
- Niektórym przydałoby się tam zadzwonić..."
Do Poradni może zadzwonić każdy — telefon działa w określonych godzinach w poniedziałki, wtorki i piątki.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.