Stali kilka godzin przed lokalem, żeby oddać głos. Ostatni o 2:48 [RELACJA]
"Do około 3. rano w poniedziałek trwało głosowanie w komisji wyborczej na Jagodnie we Wrocławiu. Trwa tam liczenie głosów" - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu Tomasz Szczepański.
Ostatni wyborca nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce oddał swój głos chwilę przed godziną 3:00 - była to Agata, z która jako jedyny rozmawiał nasz reporter Aleksander Ogrodnik:
Do wczorajszej sytuacji na Jagodnie odniosła się szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Stwierdziła, że przyczyną tak długiej kolejki było niewłaściwe zorganizowanie pracy, a także za mały lokal wyborczy:
Przemysław Gałecki dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej wyjaśnia, że tak są skonstruowane przepisy dotyczące wydawania kart i nie można ich dowozić na zapas:
POSŁUCHAJ RELACJI NASZEGO REPORTERA Z KOLEJKI NA JAGODNEJ:
Wrocławskie Jagodno (16.10) 2:48:
Jest godzina 2:48 i właśnie oddano ostatni głos w tegorocznych wyborach. Należał do Agaty z Wrocławia, która w kolejce do komisji na wrocławskim jagodnie spędziła 6 godzin. Jutro w Radiu Wrocław @prwpl sama powie Państwu kilka słów ;)
— Aleksander Ogrodnik (@AJOgrodnik) October 16, 2023
Wrocławskie Jagodno (16.10) 1:43:
Wrocławskie Jagodno (16.10) 0:40:
Wrocławskie Jagodno, 24:00:
Wciąż ogromna kolejka przed lokalem wyborczym. Mieszkańcy się nie poddają i czekają, by oddać głos w wyborach:
Wrocławskie Jagodno, 22:00:
W kolejce do lokalu czekają też mieszkańcy Jagodna. Kolejka na tym osiedlu ma już długość blisko 500 metrów, a mieszkańcy czekając, umilają sobie czas książką i organizują "wyborcze biwaki" przy cieplej herbacie.
Wspólne śpiewanie, koce, domowa gorąca herbata i pizza - tak, godzinę po zakończeniu wyborów, wygląda kolejka do komisji wyborczej na wrocławskim Jagodnie. Stoi w niej niemal 1000 osób i stać będzie jeszcze przez dobrych kilka godzin. @prwpl pic.twitter.com/A5laZFufyJ
— Aleksander Ogrodnik (@AJOgrodnik) October 15, 2023
Według sondaży, tak prezentują się wyniki głosowania do Sejmu w województwie dolnośląskim:
- Koalicja Obywatelska - 36,7 proc.
- Prawo i Sprawiedliwość - 31,7 proc.
- Trzecia Droga - 11,7 proc.
- Nowa Lewica - 9,8 proc.
- Konfederacja - 6,1 proc.
- Bezpartyjni Samorządowcy - 2,8 proc.
Wrocław, 20:40:
Wrocławski magistrat uspokaja -każdy kto przed 21:00 będzie w lokalu wyborczym lub przed nim, będzie mógł zagłosować.
Wszystkie dostarczone z Warszawy karty zostały rozdysponowane po komisjach wyborczych. Średnio kart było tyle, by wystarczyło na frekwencję na poziomie około 70%. Frekwencja jest jednak znacznie wyższa, bo już o 17:00 była o 11 punktów procentowych wyższa, niż 4 lata temu.
Wrocławska delegatura PKW podjęła już decyzję o dodrukowaniu kart. Obecnie rozwożona jest rezerwa 20 tys. kart, które zostały wczoraj dodatkowo przygotowane dla Wrocławia. Kolejne karty są na bieżąco drukowane.
Dolny Śląsk, 20:30:
"W niektórych gminach są uruchamiane w rezerwy kart do głosowania do pojedynczych obwodów, ale poza tym nie mamy żadnych informacji, żebyśmy mieli brak kart czy przepełnione urny" - powiedział Bartosz Szczepiński z wałbrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w wyborach, w niektórych komisjach obwodowych zaczęły kończyć się karty do głosowania. Uruchomione zostały rezerwy.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, podobna sytuacja ma miejsce we Wrocławiu. Przedstawiciele KBW nie przewidują jednak, aby w jakiejkolwiek komisji zabrakło kart do głosowania.
Wrocław, 19:00:
Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 45-letni mężczyzna zasiadający w jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych we Wrocławiu. Policja sporządziła wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny.
Jak powiedział rzecznik Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu kom. Wojciech Jabłoński o tym, że jeden z członków komisji wyborczej przyszedł do lokalu wyborczego pod wypływem alkoholu poinformował policję przewodniczący tej komisji.
„Policjanci, którzy pojechali na miejsce sprawdzili trzeźwość 45-letniego mężczyzny. Okazało się, że ma ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu” – powiedział Jabłoński.
Dodał, że zgodnie z procedurą mężczyzna nie został dopuszczony do wykonywania obowiązków członka komisji i wyproszony z lokalu wyborczego. „Policjanci sporządzili też wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny” – podał Jabłoński.
17:00:
Z biegiem czasu rosną jednak kolejki, w których trzeba stać, żeby oddać głos. We Wrocławiu frekwencja do godziny 17 wyniosła 59,23% - głosowanie jednak trwa w najlepsze. Kolejka do lokalu wyborczego, na przykład przy ulicy Kleczkowskiej ciągnie się na długość kilkuset metrów. Na miejscu był nasz reporter Aleksander Ogrodnik, który rozmawiał z wyborcami czekającymi na oddanie głosu nawet od kilku godzin:
Frekwencja w poszczególnych okręgach do godz. 17 wynosiła:
- Wrocław 59,23%
- Legnica 55,35%
- Wałbrzych 54,37%
- Jelenia 59,34%
Oprócz tego największa frekwencja w poszczególnych powiatach do godz. 17:
- pow. wrocławski 61,71%
- pow. lubiński 59,33%
- pow. karkonoski 58,35%
- pow. trzebnicki 58,17%
12:00:
Frekwencja w poszczególnych okręgach do godz. 12 wynosiła:
- Wrocław 23,67%
- Legnica 21,06%
- Wałbrzych 21,77%
- Jelenia 23,72%
Oprócz tego największa frekwencja w poszczególnych powiatach do godz. 12:
- pow. wrocławski 22,91%
- pow. karkonoski 23,44%
- pow. świdnicki 22,30%
- pow. kłodzki 21,90%
We wszystkich czterech delegaturach Krajowego Biura Wyborczego – we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu – do godz. 8 nie zgłoszono nieprawidłowości przy przeprowadzanych w niedzielę wyborach parlamentarnych i głosowaniu w referendum. Lokale wyborcze zostały otwarte o czasie – wynika z informacji zebranych przez PAP.
Na Dolnym Śląsku są trzy okręgi wyborcze do Sejmu – wrocławski (nr 3), legnicko-jeleniogórski (nr 1) i wałbrzyski (nr 2), w których wybieranych jest łącznie 34 posłów; oraz osiem okręgów senackich.
W niedzielę, 15 października 2023 r. o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których Polacy wybierają 460 posłów i 100 senatorów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza i referendalna.
Do głosowania uprawnionych jest 29 mln 91 tys. 533 wyborców. Wybory odbędą się w 31 tys. 497 obwodach głosowania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.