Wrocław łączy siły z rządowym programem na rzecz poprawy jakości powietrza

WK | Utworzono: 2023-10-02 13:59 | Zmodyfikowano: 2023-10-02 14:00
Wrocław łączy siły z rządowym programem na rzecz poprawy jakości powietrza - fot. Jakub Ciołko
fot. Jakub Ciołko

Udział miasta w koordynowaniu przyznawania dotacji na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych zwiększa szanse na szybkie zwalczenie problemu smogu w mieście.

- Niezwykle nas cieszy fakt, że możemy połączyć działania z własnym wsparciem w ramach programu Kawka – mówi Radiu Wrocław Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju:

- Wymiana systemów ogrzewania odbywa się przy wykorzystaniu programów wsparcia. Im bardziej są dostępne i atrakcyjne finansowo, tym chętniej mieszkańcy z nich korzystają.

Współpraca obejmująca zastępowanie szkodliwych „kopciuchów” ekologicznymi źródłami ciepła pozwoli na połączenie kwoty przyznanej dotacji, która może sięgnąć nawet 40 tys. złotych.

- To w zasobie miejskich nieruchomości, w większości kamienic, są te szkodliwe piece, których wymiana postępuje z korzyścią dla mieszkańców – tłumaczy Radiu Wrocław Monika Tendaj-Bielawska, prezes zarządu Wrocławskich Mieszkań:

Da to ten efekt ekologiczny, na który liczymy, czyli ograniczenie emisji, ale też ograniczenie zużycia energii. To szansa na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych.

To pierwszy raz, kiedy możliwość skorzystania z dofinansowania mają nie tylko właściciele, ale i najemcy lokali, także w zasobie komunalnym.

- Walczyliśmy o to, by taka możliwość istniała, bo czasu na działanie jest coraz mniej, a to właśnie zabudowa wielorodzinna niestety truje powietrze najbardziej – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego:

Uchwały antysmogowe na Dolnym Śląsku zobowiązują do usuwania kopciuchów do 1 lipca 2024, ale bez dofinansowania większość ludzi nie jest w stanie podołać temu wyzwaniu.

Porozumienie wprowadzające zmianę w przyznawaniu dofinansowań w ramach programu Ciepłe Mieszkanie jest efektem nie tylko negocjacji między stroną rządową a aktywistami. Potrzebę działania wykazał prowadzony na Dolnym Śląsku pilotaż ogólnopolskiego projektu, obejmującego poza wymianą pieca także docieplenie budynku.

- Teraz, kiedy o środki może starać się sam najemca, jest większa szansa, że szybciej uporamy się z kłopotem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. My jesteśmy wciąż otwarci na współpracę i udoskonalanie programów – dodaje Paweł Mirowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska:

Prowadzimy dialog także z Polskim Alarmem Smogowym. Zanieczyszczenia nie znają granic. Chcemy wsłuchiwać się w głosy, które działają dla poprawy jakości powietrza.

W siedzibie Wydziału Środowiska i Rolnictwa wrocławskiego magistratu przy ul. Hubskiej 8/16 uruchomiono specjalny punkt konsultacyjny wszystkich programów. Na miejscu można wypełnić wnioski o dotację z Kawki, Ciepłego Mieszkania oraz Czystego Powietrza oraz skorzystać z pomocy znających wszystkie szczegóły konsultantów.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.