Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński patronem wrocławskiego tramwaju
Wydarzenie poprzedził prezentowany w Barbarze przy ul. Świdnickiej pokaz filmu „Wózkers” reżyserii Jarosława Perduty, prywatnie wieloletniego przyjaciela „Skrzyni”. Po pokazie rozpoczęła się uroczysta część wydarzenia na pl. Teatralnym, na której obecnych było ponad 50 osób. Wśród zgromadzonych pojawiła się rodzina, przyjaciele Bartłomieja Skrzyńskiego, zarząd MPK Wrocław, przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz środowiska osób niepełnosprawnych.
– Kolejny wrocławski tramwaj otrzymuje swojego patrona. Wyjątkowego patrona, który całą swoją postawą i działalnością aktywnie przyczyniał się do tego, aby nasze miasto stawało się lepszym miejscem do życia, nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale także wszystkich innych, które są narażone na wykluczenie. Bartek Skrzyński w niezwykle delikatny, ale jednocześnie skuteczny sposób, przez całe lata walczył o wprowadzanie w komunikacji rozwiązań korzystnych dla osób z niepełnosprawnościami. W MPK był częstym gościem. Był dla nas wyjątkowo cennym doradcą, konsultantem, ale też cierpliwym i niestrudzonym ambasadorem dostępności i spraw mniejszości, o których nie pozwalał nigdy nikomu zapomnieć – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław. – Dzisiaj wszystkie autobusy i zdecydowana większość tramwajów MPK, to pojazdy dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przy każdym kolejnym zakupie, czy modernizacji, zaspokajanie tych potrzeb, to nie tylko nasz standard, ale wręcz priorytet – podkreśla.
Bartłomiej Skrzyński całe swoje życie związany był z Wrocławiem – w nim się urodził, dorastał, od najmłodszych lat angażował się w życie miasta, współtworząc Młodzieżowy Parlament Wrocławia, ukończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie został też później wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Był pomysłodawcą plebiscytu „Wrocław bez barier” i przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Biura Wrocław Bez Barier i rzecznika ds. niepełnosprawnych przy prezydentach Wrocławia Rafale Dutkiewiczu i Jacku Sutryku.
– Często i zawsze ciepło wspominamy Bartka. Jest ciągle obecny w naszych sercach. Można mówić o nim wiele dobrych rzeczy i trudno wyczerpać ich pulę. Był wrocławianinem z krwi i kości, zawsze zaangażowanym w życie miasta, aktywnym, prawdziwym lokalnym patriotą, walczącym o dobro mieszkańców. Cieszę się, że tramwaj jego imienia będzie jeździł po ulicach naszego miasta – dodaje Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
We wzruszających słowach Bartłomieja Skrzyńskiego wspomina rodzina:
– Tramwaj z imieniem i wizerunkiem Bartka jest dla nas zaszczytem. Pamięć o nim będzie zawsze w naszych sercach. Do zobaczenia później. – mówi Wanda Skrzyńska, mama Bartłomieja. – Bartek zawsze wszystkich łączył, niezależnie z jakich środowisk pochodzili. Bardzo się cieszę, że projekt, o którym rozmawiałam z naszym wielkim przyjacielem śp. Krzysztofem Balawejderem, udało się sfinalizować. Jako użytkowniczka komunikacji miejskiej będę mogła mówić: „Skrzynia tym razem nie wyskakujesz z lodówki, a przyjeżdżasz do mnie tramwajem” – podsumowuje siostra Magdalena
Bartłomiej Zbigniew Skrzyński, dla przyjaciół „Skrzynia” urodził się 12 lipca 1979 roku. Całe życie chorował na postępujący zanik mięśni, z powodu którego poruszał się na wózku. Chorobie nigdy się jednak nie poddał, nie tracąc pogody ducha i sił do działania. Niezwykle zaangażowany społecznie i aktywny na różnych polach. Współtworzył Młodzieżowy Parlament Wrocławia. Ukończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim; na tej samej uczelni został wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Prywatnie wielki miłośnik żużla i sportów ekstremalnych oraz zapalony podróżnik.
Jako dziennikarz publikował w „Tygodniku Żużlowym”, „Słowie Polskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Panoramie Dolnośląskiej”. Był autorem lokalnych i ogólnopolskich programów telewizyjnych. Na antenie TVP 1 współtworzył program "W-skersi", w TVP Wrocław – „Bez barier"
Współtwórca i realizator licznych kampanii na rzecz walki z wykluczeniem społecznym. Pomysłodawca plebiscytu „Wrocław bez barier”, honorującego inicjatywy wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Biura Wrocław Bez Barier i rzecznika ds. niepełnosprawnych przy prezydentach Wrocławia Rafale Dutkiewiczu i Jacku Sutryku.
Za swoją działalność wielokrotnie odznaczany; był między innymi laureatem nagrody specjalnej im. Piotra Pawłowskiego, Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica. Pośmiertnie otrzymał także od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złoty Krzyż Zasługi za działalność społeczną na rzecz osób potrzebujących pomocy.
Zmarł 15 września 2020 r. we Wrocławiu i został pochowany na cmentarzu na Pawłowicach.
Bartłomiej Skrzyński dołączył do grona wybitnych osobistości związanych z Wrocławiem, których imieniem nazwano tramwaje MPK Wrocław. Wśród patronów znaleźli się do tej pory ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska, Konstanty Pociejkowicz oraz Jan Nowak-Jeziorański.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.