Wrocławska Nowa Lewica: Dolny Śląsk już od 840 dni bez pieniędzy z KPO
Rząd woli walczyć z niezawisłymi sądami, niż wziąć te środki i wydać je z korzyścią dla Polaków, mówi poseł Krzysztof Śmiszek:
"Prawo i Sprawiedliwość wybrało świadomie pozbawienie Polaków pieniędzy z Unii Europejskiej na rzecz tego, aby móc ze swobodą łamać kręgosłupy polskim sędziom. I to jest ekonomiczna zdrada stanu. I to jest strzał w kolano polskiej gospodarce, ale także Polkom i Polakom"
Brak tych środków blokuje wiele inwestycji w samorządach, podkreśla Anna Kołodziej, kandydatka na posła:
"To jest chociażby 850 milionów euro dla szpitali powiatowych, których nie ma na Dolnym Śląsku w wielu powiatach. Prawie 200 tysięcy na Dolnym Śląsku w takich powiatach jak strzeliński, polkowicki, średzki i górowski jest praktycznie pozbawionych lokalnego szpitala"
Urząd Marszałkowski nie chciał się odnieść do listy inwestycji zawieszonych przez brak środków z KPO. W przesłanym oświadczeniu napisano, że pieniądze z KPO są jedynie dodatkiem, a większość inwestycji w województwie jest finansowana z unijnych programów regionalnych:
Treść oświadczenia:
"Głównym źródłem finansowania unijnego dla inwestycji w samorządach są programy regionalne. Dla Województwa dolnośląskiego są to Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027, które Zarząd Województwa wynegocjował dla regionu w rekordowej kwocie blisko 11 miliardów złotych! Natomiast Krajowy Plan Odbudowy jest programem krajowym, na jego wdrożenie wpływ ma rząd, a nie samorządy terytorialne. Dolny Śląsk planuje realizację inwestycji również w ramach programu krajowego. Wdrożenie KPO ma wpływ na uruchomienie programów centralnych, które poszerzą spektrum finansowania inwestycji w regionach."
Lista inwestycji wyliczona przez Nową Lewicę, która nie zostanie zrealizowana z powodu braku pieniędzy z KPO:
- Modernizacja i rozbudowa pawilonu zakaźnego na Koszarowej i Wojewódzkiego Centrum Chorób Infekcyjnych wraz z siecią informatyczną,
- Modernizacja oddziału Dolnośląskiego Centrum Chorób płuc w Obornikach Śląskich,
- Senioralne centrum innowacyjnej rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
- Poprawa Jakości świadczonych w usług w zakresie leczenia psychiatrycznego na Dolnym Śląsku (zarówno w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu i w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu),
- USG dla noworodków i budynku oddziału pediatrycznego w Wałbrzychu,
- Poprawa jakości usług w zakresie ginekologii i położnictwa w Wałbrzychu i Legnicy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.